Pekin yakında modüler uzay istasyonu için 3 parçadan birini uzaya fırlatacak. Kurulacak Çin Uzay İstasyonu'nun, alçak Dünya yörüngesinde Çin'e benzeri görülmemiş bir erişim sağlayacağı öne sürülüyor.

Real Clear Science tarafından yapılan habere göre Çin'in modüler uzay istasyonu, "barışa dayalı" olmaktan uzak bir şekilde militarist hedeflere hizmet edecek. Çin'in basitçe bilim üzerine çalışma niyetinde olmadığı ileri sürülen haberde, bu istasyon sayesinde Çin'in, diğer ülkelerin ve şirketlerin fikri mülkiyet ve ticari sırlarına erişim sağlayacağı belirtildi.

Ayrıca Çin'in uzay istasyonunda yapılan uluslararası iş birliklerinin, tarihte Çin'e yapılan en büyük teknoloji transferine sebep olacağı düşünülüyor.

Haberde Çinli bilim insanlarının bundan bir süre önce gündeme getirdikleri, Çin Uzay İstasyonu'na bir lazer yerleştirme planlarına da değinildi. Çin, bununla ilgili tehlikeli uzay kalıntılarını temizleme amacına işaret etse de bu lazer sisteminin, gergin zamanlarda yörüngedeki diğer uyduları yok etmek için kullanılabileceği tahmin ediliyor. 

İngiltere, Blue Shell ile topçu atış eğitimlerinde 120 milyon sterlin tasarruf etti İngiltere, Blue Shell ile topçu atış eğitimlerinde 120 milyon sterlin tasarruf etti