Çin’den Lockheed Martin ve Raytheon’a yaptırım

Çin, ABD’li savunma şirketlerine Tayvan satışları sebebiyle yaptırım uyguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’li savunma şirketleri Lockheed Martin ve Raytheon Technologies’in Tayvan’a yapılan silah satışlarınından dolayı yaptırım listesine alındığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin yaptığı açıklamada, 2021 yılında yürürlüğe alınan “Yabancı Karşıtı Yaptırımlar Kanunu” kapsamında ABD’nin 7 Şubat 2022’de duyurduğu Tayvan’a 100 milyon dolarlık Patriot Hava Savunma Sistemi satışının Çin’in güvenliğini, Çin – ABD ilişkilerini ve Tayvan boğazındaki barış ve istikrarı tehlikeye attığı gerekçesiyle ABD’li şirketlerin yaptırıma uygulandığını ifade etti.

Yaptırım detayları hakkında bilgi verilmezken sözcü Wang, her iki şirketin de ABD’nin Tayvan’a yıllar süren silah satışına katıldığını belirtti ve yaptırımların da bu adıma önlem olarak uygulandığını söyledi.

ABD’in Çinli firmalara yaptırım uygulamasından sonra Pekin geçen yıl benzer bir “yabancı karşıtı yaptırımlar” kanunun yürürlüğe sokmuştu. Lockheed ve Raytheon bu kanun kapsamında yaptırım listesine alınan ilk şirketler oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.