Çin’in Mars’a gönderdiği uzay aracı Zhurong, araştırmacıların tahmin ettiği yaşam süresinin üzerine çıktı.

Adını Çin mitolojisindeki ateş ve savaş tanrısından alan Zhurong, aslında üç aylık bir görev için tasarlanmıştı.

İndependent Türkçe'nin haberine göre, Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), bu hafta yaptığı açıklama ile Zhurong'un öngörülen yaşam süresini aştığını ve verilen tüm görevleri yerine getirdiğini duyurdu. Hâlâ çalışır durumda olan aracın "eski bir kıyı bölgesine doğru uzun bir keşif gezisi" yapması planlanıyor.

Mars'a tamamen yerli Tianwen-1 isimli yörünge aracının üzerinde giden ve 15 Mayıs'ta Utopia Planitia ovasına inen Zhurong, 1970'lerde ilk kez NASA'nın Viking 2 misyonu tarafından ziyaret edilen Utopia Planitia ovasını araştırmaya başladı. Mars’ın jeolojik özelliklerine dair veri toplamak ve görüntüler kaydetmekle görevlendirilen araç hemen hemen 900 m yol kat etti.

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Öte yandan Zhurong'un, yeni görevlerine eylül ortasından ekim sonuna kadar ara vermesi planlanıyor. Bu zaman diliminde Dünya ve Mars arasına Güneş girdiği için Zhurong’un yeryüzündeki araştırmacılarla iletişiminin kesilmesi bekleniyor. 1 buçuk ay kadar bir zaman için güvenli moda alınacak araç tekrar aktif edildiğinde şu anki konumdan 1,6 km uzaktaki "oluk" olarak adlandırılan bölgeye doğru gidecek.

Bu bölgenin çok önceleri bir okyanusa ev sahipliği yapmış olabileceği tahmin ediliyor. Bu durum araştırmacıların heyecanını artırırken bölgeden gelecek veriler de merakla bekleniyor. 

"Yakın gelecekte buraya odaklanacağız." diyen Liu Jianjun (Zhurong ekibinde görevli bilim adamı), "Kaya türlerinde ve bileşimlerinde farklılıklar varsa bölgenin jeolojik tarihinde neler olduğunu öğrenebiliriz." ifadelerini kullandı.