Çinli savunma sanayii üreticileri Balkan bölgesindeki etkinliklerini artırmaya çalışıyor!

Carnegie Uluslararası Barış Vakfı, 2019 yılında yayınladığı raporunda Sırbistan'ı Çin'in Balkan bölgesine açılan "açık kapısı" olarak tanımlamıştı. Aradan geçen dört yıl sonra, bu hafta Belgrad'da Sırp hükümetinin sponsorluğunda düzenlenen Partner 23 savunma fuarında da görüldüğü gibi iki ülke arasındaki ilişkiler güçleniyor denilebilir.

Pek çok Balkan ülkesi altyapı sektörlerinde kendilerini Çinli firmalara açmış olsa da, şu ana kadar Çin'in askeri ihracatı bölgenin diğer kısımlarında aynı düzeyde başarı elde edemedi.

Partner 23 fuarı öncesinde Sırbistan, 9 Eylül'de düzenlenen 23. Çin Uluslararası Yatırım ve Ticaret Fuarı'nın onur konuğu ülkesi olmuştu. Organizatörlerin sosyal medyasında yayınlanan açıklamaya göre konferansın amaçlarından birisi de Sırbistan'ın yatırım politikalarını ve ortamını tanıtmak şeklindeydi.

Belgrad savunma etkinliğinde yer alan dört Çinli savunma şirketinden üçü etkinliğe ilk kez katıldıklarını bildirdi.

Çin Ulusal Hassas Makine İthalat ve İhracat Şirketi'nin bir temsilcisi, "Sırp pazarında bariz bir ilgi var, buradaki çoğu Çinli şirket gibi, biz de fuarda ilk kez yer alıyoruz, ürünlerimizin bir kısmını Avrupa'da da ilk kez sergiliyoruz, dolayısıyla [Çin merkezli katılımcılar açısından] varlığımızda bir artış söz konusu." ifadelerini kullandı.

CNPMIEC_Çinli

Çin Ulusal Hassas Makine İthalat ve İhracat Şirketi (China National Precision Machinery Import & Export Corporation, CNPMIEC) kendisini Çin'in en büyük füze silah sistemleri tedarikçisi olarak tanıttı. Alçak irtifa ve düşük hız tipi dronelar da dahil olmak üzere belirlenen hedefleri etkisiz hale getirmek için yüksek enerjili ışınlar kullanan LW-30'un da aralarında bulunduğu lazer silah sistemleri sergilendi. Üç kilometre mesafedeki tehditleri sert veya yumuşak bir şekilde ortadan kaldırabildiğinden hava sahası kontrolü ve hava savunması sağlayabilmek isteyen kuvvetler için uygun gözüküyor.

Fuarda öne çıkan bir diğer firma elektronik harp ve dronesavar sistemleri üreten ELINC China oldu. En çok satanlar arasında farklı konfigürasyonlarda satılabilen CHL-906 çok işlevli radar karıştırma ve elektronik istihbarat istasyonu yer alıyor. ELINC Avrasya Departmanı genel müdür yardımcısı Sun Xuming, “İlk kez katılmış bir firma olarak Sırbistan ve Balkan bölgesi pazarlarına açılmakla ilgileniyoruz. Sırp endüstrisiyle işbirliğine açık ve hazırız" dedi.

ELINC _Çinli

Benzer ifadeler Belgrad fuarının daha önceki bir edisyonuna katılmış olan Çin devlet savunma firması Norinco Group'un bir temsilcisi tarafından da yinelendi. Şirket, standında VN22 6x6 piyade muharebe aracı da dahil olmak üzere tanksavar füzeleri ve zırhlı araçların maketlerini sergiledi.

Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

Norinco_Çinli

Ancak Çinli firmalar tarafından neredeyse hiç drone sergilenmemesi dikkat çekiyor. Fuarda görüntülenen dronelardan bir tanesi fuara ilk kez katılan CATIC firmasınca sergilenen Wing Loong II'ydi. Sırbistan’ın söz konusu drone sistemini almaya olan ilgisi veya potansiyeline yönelik ise resmi bir açıklama paylaşılmadı.

Küresel ölçekte Çin savunma sanayii üreticilerinin varlığı artış gösterirken Çin, Balkan bölgesindeki ülkeler için önemli bir aday olarak gözüküyor. Gerek ABD gerekse de Avrupa ülkeleri ve Rusya'nın savunma sanayii ürünleri üzerinden bölge ülkelerine olan etkileri pazardaki alternatif üreticilerin artış göstermesiyle tekrardan şekillenebilir.