Clearview AI, çok yakında yüz tanıma teknolojisinin patentini alacak

Sosyal medya kullanıcılarının verilerini izinsiz toplayıp ilgili mercilere aktaran ABD merkezli Clearview AI isimli şirketin yakında patent alacağı bildirildi.

WebTekno’nun haberine göre, milyonlarca kullanıcının yüz bilgisini elinde bulundurmasıyla büyük eleştirilerin odağında olan Clearview AI, yüz tanıma teknolojisi patentini almak üzere.

Clearview AI tarafından 4 Aralık’ta yapılan duyuruda ABD Ticari Marka ve Patent Ofisi’nin (USPTO), şirketin gerekli ödemeleri yapmasıyla yüz tanıma sistemine patent vereceği ifade edildi.

Şirket CEO’su Hoan Ton-That da yaptığı açıklama ile gelen eleştirilere bir yanıt verdi. Ton-That, teknolojinin bir gözetim aracı olarak değil, suçluları tespit etmek için kullanılacağını ifade edip şirketin verileri hükümet dışında başka kimseye satmayacağını da söyledi.

Ancak birçok eleştirmen; bu teknolojinin herhangi birinin,akıllı telefonuyla sizin görüntünüzü yakalamasına izin vererek kişisel verilerinizi ortaya çıkarabileceğini ve başka amaçlar için kullanabileceğini düşünüyor. Bunun yanında çok sayıdaki sosyal medya kullanıcısı ise yüz tanıma teknolojilerinin yanlış tutuklamalara dahi sebep olunacağını örneklerle dile getirdi.

CEO Hoan Ton-That gelen yorumlara karşılık Clearview teknolojisinin yapılan testlerden başarılı olarak geçtiğini, hiçbir yanlış tespit yapmadığını şu sözlerle ifade etti: 

“Beyaz olmayan bir insan olarak, bu durum benim için oldukça önemli. Şu ana kadar herhangi bir yanlış tanıma durumu ile karşılaşılmadığını söyleyebilirim.”

Şirket; teknolojinin başka amaçlar dışında kullanılmayacağını söylese de çok sayıda sosyal medya kullanıcısı ve bazı devletler bu durumu endişe ile karşılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.