Colonial Pipeline, hacker’lara 4,4 milyon dolarlık fidye ödedi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/1RqOcjSufgGsIwAPDYCx0T” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Fidye yazılımı siber saldırıları, şirketleri zor durumda bırakmaya devam ediyor.

ABD’nin en büyük yakıt boru hattı Colonial Pipeline’dan bir yetkili, bilgisayar sistemlerini engelleyen hacker grubuna 4,4 milyon dolarlık fidye ödendiğini doğruladı.

The Guardian tarafından yapılan habere göre Colonial Pipeline’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 7 Mayıs günü gerçekleştirilen siber saldırıyı öğrenmelerinin ardından; botu hattı sisteminin devre dışı bırakıldığı, en hızlı ve güvenli şekilde yeniden başlatmak için her şeyin yapılması gerektiği ve ardından fidye ödeme kararının alındığı aktarıldı. Bu bağlamda şirket sözcüsü, kararın kolayca alınmadığını ancak alınması gereken bir karar olduğunu söyledi.

Colonial Pipeline CEO’su, fidyeye ödeme yetkisi verme sebebinin saldırının zararlarının boyutunun ve boru hattının sistemlerini geri getirmenin ne kadar süreceğinin bilinmemesi olduğunu söyledi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.