Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, Konsey Üyeleri Zeljko Komsic ve Şefik Caferoviç ile bir araya geldi.

Başkent Ankara’da yapılan görüşmede çeşitli konular ele alındığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok konuşulacak bir iddia öne attı.

ULAQ SİDA yerli motorla test edildi ULAQ SİDA yerli motorla test edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'e "Dost kara günde belli olur" anlayışıyla 30 bin doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı gönderileceğini dile getirdi.

Basın toplantısının en çarpıcı gündem maddesi ise Suudi Arabistan’ın Türkiye’den İHA talep etmesinin açıklanması oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’ın Türkiye’den İHA talep ettiğini söyledi

Erdoğan, “Yeni bir gelişme, Suudi Arabistan'ın da burada Yunanistan'la bir ortak tatbikat olayı söz konusu. Ama bir diğer taraftan da Suudi Arabistan'ın Türkiye'den SİHA talebi var.” dedi.

Bilindiği üzere Türk yapımı S/İHA’lar, özellikle Suriye, Libya ve Azerbaycan başta olmak üzere birçok iklim ve coğrafyada çeşitli başarılara imza atmıştı.

Yakın zaman önce Tunus’a ihraç edilen ve ilk ihracat başarısını yakalayan ANKA-S ve Suriye, Libya ve Azerbaycan’da çok büyük başarılar elde eden Bayraktar TB-2 birçok ülkeye ihraç edilmiş durumda.

Doğu Akdeniz’de yaşanılan gerginliğin odak noktası olan Yunanistan ile ortak tatbikat düzenlemesi söz konusu olan Suudi Arabistan’ın ise Türkiye’den S/İHA talebinde bulunması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Söz konusu olayla ilgili başka bir detay vermeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kararlı duruşunun devam edeceğinin altını çizdi.