Dark Web pazarlarına uluslararası baskın operasyonu

Dark Web sanal marketlerinde illegal ürün satan suçlular dünya çapında yapılan baskınlarla tutuklandı.

BBC News tarafından yapılan habere göre Europol (Avrupa Polis Teşkilatı) ve ABD Adalet Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla yürütülen operasyon sonucunda internetin yeraltı pazarlarında on binlerce yasadışı ürün ve servisin satışını yapmış olan suçlular tutuklandı.

Dünyanın her yerindeki polis birlikleri tarafından yürütülen ve Dark Web pazarlarını hedef alan baskınlar sonucunda 6.5 milyon dolar nakit veya sanal para ile birlikte uyuşturucu ve silah da ele geçirdi.

Dünyanın pek çok yerinden suçlular tutuklandı

Yapılan baskınlar sonrasında ABD ve Avrupa ülkelerinden 179 kişi tutuklanırken 500 kilogram uyuşturucu ve 64 silah ele geçirildi.

Ele geçirilen uyuşturucuların arasında fentanil, oksikodon, eroin, kokain, ekstazi, MDMA ve metamfetamin var.

Tutuklanan suçlulardan 119’u ABD, ikisi Kanada, 42’si Almanya, 8’i Hollanda, 4’ü İngiltere ve 3’ü Avusturya ve kalan biri de İsveç’te konumlanmıştı.

“Dark Web pazarlarının sonu geldi”

Europol, bu yeraltı pazarlarının altın çağının artık sonuna gelindiğini söyledi. Polis kuvvetleri Dark Web’i hedef alan operasyonları için tehdit belirlemede gün geçtikçe daha iyi hale geliyor.

Europol’ün siber suç merkezinin yöneticisinin ifadelerine göre kolluk kuvvetleri beraber çalıştıklarında en etkili hallerinde oluyor. Merkezin yöneticisi, Dark Web’in artık gizli olmadığını ve anonim aktivitelerin artık anonim kalmayacağını belirtti.

Analistlere göre ise AlphaBay gibi büyük yasa dışı pazarların etkisiz hale getirilmesi gibi olaylar geçmişte görülse de internet üzerinden uyuşturucu ya da başka yasa dışı ürünlerin satılabileceği pazarların her zaman var olacağı düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.