Deniz Kuvvetlerine AKSUNGUR SİHA teslimatı

Türk Deniz Kuvvetleri, teslim edilen yeni nesil İHA’lar ile Mavi Vatan’da göreve daima hazır.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen AKSUNGUR SİHA’dan 1 adet daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Bu teslimatla beraber Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen AKSUNGUR SİHA sayısı 3’e yükseldi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, “Teslimatlarımızı sürdürüyoruz. Son olarak, AKSUNGUR SİHA’dan 1 adet daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim ettik. SİHA’larımız Mavi Vatan’da göreve her daim hazır! Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

AKSUNGUR İHA

TUSAŞ tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen AKSUNGUR, MALE (orta irtifa – uzun dayanıklılık) sınıfı İHA olarak biliniyor. Anka platformu üzerine inşa edilen İHA, bu sayede kısa zamanda ve uygun maliyetle geliştirildi.

Yüksek faydalı yük kapasiteli İHA, kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA sistemi; gündüz/gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra edebilir. ANKA-AKSUNGUR 40 bin feet’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahip olması dikkat çekiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.