Bazı Avrupa ülkeleri; dernek, temsilcilik adı altında faaliyetler gerçekleştirmeleri için kendileri adına risk olmayan terör örgütü uzantılarını desteklemeye devam ediyor.

Son olarak PKK'nın uzantısı bir grup terör örgütü üyesi, İsviçre'nin Cenevre kentinde Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Temsilciliği” isimli sözde temsilciliğin açılışını yaptı. İsviçre'nin Türkiye'nin etrafında kümelenen terör örgütünü destekler nitelikteki bu açılış izni Türkiye tarafından sert bir tepkiyle karşılandı. Dışişleri Bakanlığı İsviçre'nin iki ülke ilişkilerini zedeleyecek bu eyleme tepkisini, yazılı bir açıklama ile gösterdi.

Açıklamada İsviçre’nin Cenevre kentinde PKK/YPG terör örgütü iltisaklı gayrımeşru “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Temsilciliği” adı altında sözde bir temsilciliğin açılışının yapılması üzerine, İsviçre’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı'nın Bakanlığa çağırılarak protesto edildiği ve kendisinden izahat istendiği ifade edildi.

Bakanlık açıklamanın devamında, bu konuda İsviçre makamları nezdinde önceden de girişimler yapıldığının hatırlatıldığını belirterek, kanlı terör örgütünün ve iltisaklı gruplarının dernek ya da sivil toplum örgütü gibi isimler altında propaganda ve meşruiyet kazanma girişimlerine hiçbir şekilde izin verilmemesi ve terör propagandasına derhal son verilmesi gerektiğinin vurgulandığını kaydetti.

"Terörle mücadelede terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması gerektiğini vurguluyoruz. Kendilerini hedef almıyor diye, terör örgütlerine kucak açanlara bu illetin bir gün kendilerini de vurabileceğini hatırlatıyoruz." şeklinde terör örgütlerine destek olanların bir gün bu örgütün kendilerini de vurabileceğine dikkat çekilen açıklamada Türkiye'nin, AB tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK ve iltisaklı gruplarla mücadelesini her yerde kararlılıkla sürdüreceğinin altı bir kez daha çizildi. 

PKK, temciliklerini Avrupa'nın desteği ile açıyor

PKK uzantısı grup birkaç gün önce yaptığı açıklama ile “Özerk Yönetim”in başta DAEŞ karşısında olmak üzere "bölgede elde ettiği siyasi ve askeri başarılar" sonrasında Suriye sorunuyla ilgilenen Almanya, Fransa ve İsviçre gibi ülkelerde temsilcilik açmasının önemli olduğu dile getirmişti.

Avrupa ile ilişkilerin geliştirilmesi için temsilcilikler açıldığının vurgulandığı açıklamada, “İlk adım olarak Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin temsilciliğini İsviçre’de açacağız. Çünkü İsviçre’de Suriye sorunuyla ilgili birçok kongre gerçekleşiyor. Suriye sorunun çözümü burada tartışılıyor. Açacağımız temsilcilikle Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ile İsviçre arasında ilişki kurmaya çalışacağız. Özerk Yönetim'in Suriye krizi hakkındaki görüşlerini bu kapsamda gerekli mercilere ulaştıracağız. DAEŞ tehlikesinin halen devam ettiği bu süreçte açacağımız temsilcilikle diplomasi çalışmalarını güçlendireceğiz. Siyasi ve kültürel olarak dayanışmayı sürdüreceğiz.” denildi.

Biden, İsrail’e askeri yardım için yeni yollar deniyor Biden, İsrail’e askeri yardım için yeni yollar deniyor

Açıklamada, Türk devletinin Afrin, Rasulayn ve Tel Abyad'ı işgal ettiği iftirası atıldı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: 

“Türk devleti bu işgal ile tüm insanlık değerlerini ayaklar altına alıyor. Temsilciğimiz Türk devletinin işlediği suçları uluslararası örgütlerle paylaşacak. İsviçre makamları ve Özerk Yönetim arasında arabuluculuk yapacağız. Yine Kuzey ve Doğu Suriyeli vatandaşların İsviçre’deki işlerini kolaylaştıracağız.”