Geçtiğimiz haftalarda Doğu Akdeniz’de ülkelerin ilan ettikleri NAVTEX yayınları ve yapılan ortak tatbikatlar bölgede tansiyonu iyice yükseltti.

“Angela Merkel arabulucu oldu”

Özellikle Türkiye ile Yunanistan arasında adalar, kıta sahanlığı ve deniz yetki alanları tartışması iki ülke arasında büyük gerilime neden olmuştu. Alman Şansölyesi Angela Merkel’in arabuluculuğu ile gerilim bir nebze de olsun azalmış, Türkiye Oruç Reis gemisinin faaliyetlerine bir ay ara vereceğini açıklamıştı.

Türk ve Amerikan gemilerinin ortak eğitim yaptığı, Fransa ve GKRY’nin Rum ordusunu güçlendirmeye yönelik askeri anlaşma imzaladığı ve Yunanistan’ın, Akdeniz için Türkiye'ye yönelik müzakere çağrısı yaptığı bu süreçte ise Doğu Akdeniz konusunda Türkiye ve Yunanistan’da medya ve yetkililer, bölgenin bugünü ve geleceği üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’dan müzakere çağrısı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, 31.07.2020 tarihinde Ülkesinde bir televizyona verdiği röportajda, Oruç Reis gemisinin faaliyetleri sonrası gerilen ikili ilişkilerin durumunun sorulduğu bir soruya “Temas halindeyiz. Bu temaslar olumlu sonuçlanırsa, iki ülke dışişleri heyetleri arasında 2016’da kesilen istikşafi görüşmeler yeniden başlayabilir” ifadelerini kullandı. Ancak Yunan Dışişleri Bakanı, Türkiye ile müzakere edilecek konuların Ege ve Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı sınırları ile Ekonomik Münhasır Bölge’nin belirlenmesi ile sınırlı olacağını da belirtti.

Rusya: “Ukrayna’daki İngiliz askerleri meşru hedef olabilir” Rusya: “Ukrayna’daki İngiliz askerleri meşru hedef olabilir”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise 01.08.2020 tarihinde, müzakere ve masada çözüm konusuyla ilgili, “Biz her zaman Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki sorunların barışçıl yollarla çözülmesinden yanayız. Fakat, Mavi Vatanımızdaki haklarımızdan hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğimizi de defalarca söyledik. Bu bir tehdit değil, durum tespiti.” ifadelerini kullandı.

Bölgeyle alakası olmayan aktörler devrede

GKRY Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in, Rusya lideri Putin'le görüşerek Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları konusunda yardım istediği bildirilmişti. Kıbrıs konusunda her dönemde GKRY tarafında bulunan Rusya’nın, tekrar bölgeye dahil olabilme ihtimali ortaya çıktı.Bölge ile direkt bir bağlantısı olmayan ve darbeci Sisi ile birlikte hareket eden Fransa ise sürekli olarak yaşanan gelişmelerde kendisine rol biçmeye devam ediyor.

Fransa’nın bu davranışları üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop; “Doğu Akdeniz'le alakası olmayan bazı ülkelerin başta Fransa olmak üzere bu bölgeyle ilgili söz söylemeleri ancak bölge ülkelerinin sözlerinin bitmesinden sonra mümkündür. Türkiye, kendisini Doğu Akdeniz'in güvenliğinden birinci derecede sorumlu addetmektedir.” ifadelerini kullandı.