Doğu Avrupa ülkelerinden Rusya’ya eleştiri

Eleştiri metninde, Rusya’nın hem NATO ülkelerinin sınır bölgelerinde hem de son zamanlarda Karadeniz’de Ukrayna’ya karşı tutumunun son derece saldırgan olduğu belirtilirken, Atlantik Paktı üyelerine ciddi bir tehdit teşkil ettiği vurgulandı.

Interfaks’ın haberinde, yapılan açıklamanın Macaristan, Bulgaristan, Slovakya, Çekya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya liderleri tarafından imzalandığı bilgisi yer alırken, metinde Çekya ile son zamanlarda gerilen ilişkilere ayrı bir parantez açıldı. Moskova-Prag hattında ilişkiler, Çekya’nın 2014 yılında Vrbetica’daki bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamanın sorumlusu olarak Rus özel servislerini göstermesini takiben bozulmaya başlamıştı. 17 Nisan’da Çekya 18 Rus diplomatı sınırdışı ederken; Rusya’nın cevabı 20 Çek büyükelçiliği çalışanını persona non grata ilan etmek şeklinde oldu. Ardından Bulgar savcılığı, bir Rus diplomatın ülkede gerçekleşen 4 silah fabrikası patlamasında payı olduğu kararını verdi ve bahsi geçen diplomat da sınırdışı edildi.

Öte yandan G-7 ülkelerinin dışişleri başkanları 5 Mayıs’ta Rus askerlerinin Ukrayna sınırından çekilmesi yönünde çağrıda bulunmuş ve ABD bölgedeki Rus askerlerinin sayısının 2014’ten beri en yüksek seviyede olduğunu açıklamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.