Rusya Federasyonu’nun girişimleri ile başlatılan ayrılıkçı bölgelerde referandum kararları onaylandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, imzaladığı kararname ile Ukrayna’daki Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıdı.

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya katılmak için 23 ila 27 Eylül tarihlerinde referandum düzenlenmişti.

Rusya, Donetsk ve Lugansk'taki ayrılıkçı yönetimlerin sözde bağımsızlıklarını da 21 Şubat’ta tanımıştı.

Konu ile ilgili kapsamlı bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin;

“Bugün Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya alınmasıyla ilgili anlaşmaları imzalayacağız.

Batı'nın beni duymasını istiyorum; Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'daki insanlar, artık bizim vatandaşımız olmuştur.

Bunu tartışmayacağız ve geri adım atmayacağız. Kiev rejimi, bunu görmeli; ancak bu şekilde barış sağlanabilir.

Biz asla Batı’ya boyun eğmeyeceğiz. Batı hegemonyası altına girmedik. Bu nedenle Rusya'nın egemenliğini yıkmaya çalışıyorlar.

Rusya’ya katacakları bölgeleri müzakere konusu etmeyeceklerini belirterek, Kiev yönetimini, askeri eylemleri durdurmaya ve müzakere masasına oturmaya çağırıyoruz.” dedi.

“Sovyetler Birliği'nin çöküşü ulusal bir felaketti”

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya katılmasına yönelik törende konuşan Putin;

“Toprağımızı her türlü imkanımızla savunacağız. Yeni bölgelerde güvenliği artırmak için çalışacağız. Rusya ilhak edilen topraklar hakkında müzakere etmeyecek.

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

Ukrayna'daki kardeşlerimiz tek bir halkın parçasıdır. Batı, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra tüm dünyanın diktatörlüğüne katlanacağına karar vermişti. Batı, Rusya'yı zayıflatmanın yollarını aramaya devam ediyor.

Batı bizi bir koloni, ruhsuz kölelerden oluşan bir kalabalık olarak görmek istiyor. Gelişimimiz, kültürümüz Batı için bir tehdit. Rusya değerlerini ve anavatanını savunacak. İnsanları kağıt dolar ve avro ile besleyemezsiniz.  Sosyal medyada yaydığınız yalanlarla insanların evlerini ısıtamazsınız.” ifadelerini kullandı.