Dört AB ülkesinden İsrail’e uyarı

İsrail’in yerleşim yerlerini hukuksuzca ele geçirme politikalarına AB ülkelerinden uyarı geldi.

DW Türkçe’nin haberine göre dört büyük AB ülkesi, İsrail’e Doğu Kudüs’teki yerleşim politikasından vazgeçme konusunda çağrıda bulundu.

Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya Dışişleri Bakanları imzaladığı ortak metinde; Kudüs’ün doğusunda inşa edilen yüzlerce konuttan oluşan yerleşim bölgesinin “Batı Şeria’yı Doğu Kudüs’ten daha da koparacağı ve iki devletli çözümün önünde yeni bir engel oluşturacağı”na dikkat çekildi.

Uyarı niteliğindeki mektupta İsrail’in yerleşim yerlerini uluslararası hukuku açık bir şekilde ihlal ettiğine ve İsraillilerle Filistinliler arasında adil, kalıcı ve kapsamlı bir barışın önünde engel oluşturduğuna yer verilirken İsrail makamlarına hukuka aykırı kararlarından vazgeçmesi yönünde uyarıda bulunuldu.

İsrail Polisi, 19 Ocak’ta Şeyh Cerrah Mahallesi’nde bulunan Filistinli ailenin evini zorla boşalttıktan sonra yıkmıştı. 18 kişinin gözaltına alındığı olay bakanlar tarafından  endişe verici olarak değerlendirildi.

Ortak açıklamada bu konuya da değinen dört bakan İsrail hükümetinden, bölgedeki gerilimin artmasına neden olan bu tarz tahliyelere ve Filistinlilere ait yapıların yıkılmasına kalıcı bir biçimde son vermesini istedi. Şeyh Cerrah mahallesinde yaşanan benzer çatışmalar, geçen yıl Mayıs ayında çıkan Gazze Savaşı’nın fitilini yakan en önemli olay olarak gösteriliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.