Dünya güçleri Lübnan ordusuna yardım için toplandı

Lübnan Silahlı Kuvvetleri, maddi krizin etkisinden kurtulmaya çalışıyor.

Breaking Defense’in haberine göre ABD, Fransa, Rusya, Çin Körfez ülkeleri, AB üyeleri ve BM temsilcileri, mali krizden önemli derecede etkilenen Lübnan Silahlı Kuvvetleri’ni desteklemek amacıyla Fransa’nın öncülüğünde düzenlenen bir konferansta buluştu. Lübnanlı askeri yetkililer konferansın amacının ”Hizbullah gibi silahlı grupların etkisine karşın, Lübnan ordusunun ülkedeki tek meşru güç olarak öne çıkması” olarak tanımladı.

Lübnan Silahlı Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Joseph Aoun, Lübnan ordusunun maddi olarak çok zor bir süreçten geçtiğini belirterek, ”Bir komutanın, kendi ordusu için başka ülkelerden destek araması oldukça zor bir durum. Durum, o kadar kritik bir seviyedeki, Lübnan Silahlı Kuvvetleri dahil tüm devlet kurumlarının çökmesine sebep olabilir.” ifadelerini kullandı. 

Lübnan hükümetine yakın kaynaklara göre Lübnanlı askeri yetkililer yabancı ülkelerden iki temel konuda yardım bekliyor. İlk olarak gerekli yedek parçaların, tıbbi desteğin ve operasyonel yeteneklerin sürdürülmesi için kaynakların sağlanması. İkinci olarak ise askeri personellerin suç işlemesini önlemek için doğrudan ve sistematik şekilde maaşların ödenebilmesi.

ABD, 2021 yılı içerisinde Lübnan ordusuna yönelik maddi yardım miktarını 15 milyon dolardan, 120 milyon dolara çıkarmıştı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.