El Salvador, resmî para birimi olan Bitcoin'in değerinde yaşanan büyük düşüşe rağmen kullanmaya devam ediyor.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, sosyal medya hesabı üzerinden Cuma günü her biri 19 bin dolar fiyatla 80 bitcoin daha aldıklarını duyurdu.

Bukele resmî Twitter hesabı üzerinden söz konusu satın almaların bugün erken saatlerde gerçekleştiğini gösteren zaman çizelgesiyle birlikte, her biri 19 bin dolar fiyatla 1 bitcoin için bir satın alma listesi gibi görünen bir resim paylaşarak "Bitcoin gelecektir! Ucuza sattığınız için teşekkürler" ifadelerini kullandı.

Toplamda 46,7 milyon dolarlık 2 bin 381 Bitcoin’e sahip olan El Salvador; Bitcoin'de yaşanan düşüşe bağlı olarak yatırımlarından yüzde 50’den fazla zarar etti.

File:Bitcoin (38461156880) (cropped).jpg - Wikimedia Commons

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

Son zamanlarda makro-ekonomik endişeler ve yüksek profilli kripto şirketlerinde görülen likidite krizinin baskısı altında kalan Bitcoin’in değeri eski seviyesine oranla 19 bin dolarla oldukça düşük seviyede seyrediyor. 

Yıl başından bu yana yüzde 58 civarında bir düşüş yaşayan Bitcoin, geçen yıl Kasım ayında 68.990 dolar değer ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı.