Ele geçirilen veri sayısı yıllık yüzde 224 artış gösterdi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/25HkCeurqv0BHFGrt8UN25″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Veri hırsızlığı her geçen yıl üstüne koyarak artış gösteriyor.

Info Security Magazine dergisinin Imperva siber güvenlik şirketinin yayınladığı rapora dayandırdığı haberde, dünya çapında ele geçirilen verilerin hacminin 2017 yılından günümüze kadar yıllık ortalama yüzde 224’lük bir artış gösterdiği ifade edildi. 

Imperva’nın raporunda, yalnızca Ocak 2021’de verilerin (878 milyon), 2017 yılının verilerin tamamından (826 milyon) daha fazla risk olduğu bildirildi.

Bu yıl yaklaşık 1500 veri ihlali olayı gerçekleştiğini ve 40 milyar kadar kaydın ele geçirildiğini tahmin eden Imperva, gerçekleşen veri hırsızlığı olaylarının hepsinin kötü niyetli üçüncü şahısların bilgi çalmasının sonucu olmadığı belirtiyor.

Imperva araştırmacıları, bulut hizmetlerinin yanlış yapılandırılmasının da veri sızıntılarında bir artışa neden olduğunun altını çizerken Shaty, Shodan gibi araçlar ve LeakLocker gibi açık kaynaklı uygulamaların, bu tür sızıntıların keşfedilmesini giderek daha kolay hale getirdiğini vurguladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.