Emotet malware hakkında yeni bilgiler geldi

Daha önceden de faaliyete geçtiğini yazdığımız Emotet için yeni haber geldi. Bir dizi değişim yaşadıktan sonra kullanıcıları tekrar hedef alan malware için bilgiler kendisini gösterdi. Araştırmacılar farklı şekilde olan malware için uyarıda bulundu.

E-posta yoluyla kullanıcıların cihazlarına sızan malware, özellikle şirketleri ve resmi daireleri hedef almış durumda. E1, E2 ve E3 olarak ayrılan malware Fransa, Yeni Zelanda ve Japonya’da kendisini gösterdi.

Emotet için alarm durumuna geçildi

Faaliyetlerin artması sonrasında da ilgili ülkelerde alarm durumuna geçildi. Özellikle kritik sistemlerin koruması için ek çalışmalar yapılıyor.

Malware kendisini Paris Mahkemesine yaptığı saldırıyla gösterdi. Bu saldırı sonucunda da mahkemede üst düzey kişilerin etkilendiği söyleniyor.

Bir diğer saldırı olarak da önceki haberimizde belirttiğimiz Word dosyaları bulunuyor. Bu Word dosyaların farklı cihazlarda oluşturulduğu ve okunabilmesi için izin istendiği belirtiliyor. Kullanıcı da bunun bir phishing (oltalama) olduğunu bilmediği için izni veriyor. Böylelikle hackerlar bilgisayarı ele geçirmiş oluyor.

Malware tarafından farklı dillerde içerikler hazırlandığı, böylelikle daha fazla kişinin cihazını ele geçirmeye çalıştığı belirtildi. Bu nedenle de diğer ülkelere yönelik faaliyetlerin yakında başlayabileceği belirtiliyor. Bu nedenle bilinmeyen kaynaklardan gelen aldatıcı e-postalara karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Bir kullanıcının e-postayı açması ve dosyayı indirmesi ağda bulunan bütün cihazları etkileyebilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.