Endonezya, Fransız Rafale savaş uçağı satın almaya çok yakın

Endonezya, yakın zamanda imzalanması beklenen bir anlaşma ile Fransız Rafale savaş uçaklarının en son müşterisi olmaya hazırlanıyor.

Fransız La Tribune’nün haberine göre, hava gücünü artırmak için uzun süredir savaş uçağı arayışında olan Endonezya, Fransa merkezli Dassault Aviation üretimi Rafale savaş uçaklarını satın almak için Cumhurbaşkanı Joko Widodo’nun onayını bekliyor.

İki ülke, savunma alanında bir iş birliği anlaşması imzalamak amacıyla bu yıl stratejik bir diyalog başlattı. Bu kapsamda, Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, geçtiğimiz ekim ayında Fransa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş ve burada Rafale savaş uçağına olan ilgisini dile getirmişti.

En az 36 adet Rafale savaş uçağı satın almak isteyen Endonezya’nın önümüzdeki günlerde Fransa ile masaya oturmasının beklendiği ifade edildi.

Fransa, daha önce Hindistan, Katar, Yunanistan ve son olarak geçtiğimiz günlerde Mısır ile Rafale savaş uçaklarının tedariki için sözleşme imzalamıştı.

Endonezya’nın savaş uçağı arayışı

Endonezya, hava kuvvetleri envanterinde bulunan uçaklarının görev süresinin dolması nedeniyle, uzun zamandır savaş uçağı arayışında bulunuyor.

Bu kapsamda Endonezya ilk olarak, Rusya ile 2018 yılında 11 adet Su-35 avcı uçağı için 1,154 milyar dolar değerinde sözleşme imzalamış, ancak olası ABD yaptırımları çekincesiyle sipariş verilen uçaklarının teslimatı çıkmaza girdi.

Endonezya yakın zamanda F-35 savaş uçaklarına için ABD’ye başvurmuş, ancak ABD bu talebi reddedip F-16 teklifinde bulunmuştu. Bu teklifi geri çeviren Endonezya, başka savaş uçağı arayışına yönelmişti.

Son olarak Fransız Rafale uçaklarına yönelen Endonezya, bu yıl Fransa ile ciddi bir diyaloga girdi. Önümüzdeki günlerde iki ülke arasında somut adımların atılması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.