Endonezya Ukrayna’dan füze tedarik ediyor

Endonezya “Neptün RK-360MC” gemi karşıtı güdümlü füzelerini tedarik etmek için Ukrayna ile anlaşma imzaladı. Ukrayna merkezli KB Luch tarafından üretilmekte olan Neptün füzelerini Ukrayna ordusu Ağustos ayında edinmişti.

Defense Express tarafından yapılan habere göre Endonezya ile Ukrayna arasında yapılan bu anlaşma ile Endonezya Neptün füzelerinin ilk yabancı alıcısı olacak.

Endonezya aynı zamanda Artem State Joint-Stock Şirketi tarafından üretilen R-27 füzeleri ile de ilgileniyor. Açık kaynaklarda bulunan bilgilere göre Endonezya 2010-2018 yılları arasında 5 adet R-27 füzesi edinebilmişti. Bu durum Endonezya’nın R-27 füzelerine aşina olduğunu gösteriyor.

Ukrayna farklı R-27 versiyonlarının ithalatını yürütmekteydi ancak geçtiğimiz yıllarda rakip firmaların Ukrayna’nın R-27 füzelerini tek başına üretmediği üzerine tartışmalar yürütmesi ile Ukrayna’nın yaptığı R-27 ithalatı düşüşe geçmişti.

Endonezya R-27 füzeleri ile Su-27 ve Su-30 savaş jetlerini silahlandırmak istiyor. R-27 füzeleri insanlı ve insansız hava araçlarına engel olmak ve yok etmek gibi görevlerin yanında güdümlü füzeler üzerinde de kullanılabilecek bir özelliğe de sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.