Endonezya’nın sigorta sisteminden 1 milyon kişinin verileri sızdırıldı

Siber tehdit konusunda 2021 yılında dünya genelinde büyük bir artış yaşanırken Endonezya sağlık sigortası sistemi de saldırganların hedefi oldu.

The Register tarafından yapılan habere göre, Endonezya hükümeti, ulusal sağlık sigorta sistemine ait verilerin kayıtlı olduğu merkeze yönelik saldırı neticesinde bir milyonu aşkın vatandaşın verilerinin sızdırıldığını itiraf etti.

20 Mayıs’ta, Endonezya İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Kominfo, Ulusal Sağlık Sigortası Programı Jaminan Kesehatan Nasional’ı (JKN) yönetmekle görevli Badan Penyelenggara Jaminan Sosial’dan (BPJS) sızan bir milyonu aşkın kişiye ait veri kaydının Raidforums’ta satışa sunulduğunu aktardı.

Bakanlık derhal bir soruşturma başlatırken ilk etapta sızıntının büyük olmadığı değerlendirmesinde bulundu. 21 Mayıs tarihinde yapılan açıklamada Bakanlık, verileri satmaya çalışan kuruluşu belirlediklerini ve verilerin üç sitede (bayfiles.com, mega.nz ve anonfiles.com) bulunduğunu belirtti. Bakanlık, yalnızca anonfiles.com sitesinin verileri yayından kaldırma taleplerine yanıt vermediğini ve sadece 100.000 kişilik kayıt bulundurduğunu iddia etti.

Çalınan kayıtların sayısının bir milyon kadar olduğu gün içinde yapılan yeni bir duyuru ile açıklandı ve ihlal boyutunun tam anlamıyla kavranabilmesi için kapsamlı bir soruşturmaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Endonezya hükümeti saldırıyı kabul etse de sızıntının nasıl gerçekleştiği ve vatandaşlarının verilerinin elden ele dolaşıyor olmasının olası etkileri konusunda sessiz kaldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.