Erbil’de ABD Konsolosluk binasının bulunduğu bölgeye SİHA saldırısı

ABD’nin Erbil’de yeni açtığı konsolosluk binasının olduğu bölge kimliği belirsiz bir grubun hedefi oldu. 

Şarkul Avsat’ın haberine göre, Kürdistan Bölgesi Terörle Mücadele Birimi, 26 Haziran sabahı kimliği belirsiz kişilerin Erbil kentindeki ABD Konsolosluğu binasının civar bölgesini en az 4 TNT yüklü SİHA ile hedef aldığını duyurdu.Terörle Mücadele Birimi, SİHA’ların kanatlarında ‘’Ey Zehra, ey zamanın sahibi, ey güçlülerin Kasımı’’ sloganlarnın yazılı olduğunu aktardı.

ABD’nin Irak Büyükelçiliği söz konusu saldırıyı kınadı. ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “ABD, Kürdistan bölgesini hedef alan saldırıları kınıyor ve bu saldırıyı Irak’ın egemenliğini bir ihlal olarak değerlendiriyor” ifadelerine yer verdi. 

Konuyla ilgili olarak Şarkul Avsat’a konuşan siyasi analist ve yazar Hiva Osman, ”Kürdistan bölgesine yönelik tekrarlanan saldırıların Kasım Süleymani’nin Irak sahnesinden çekilişiyle doğrudan alakalı olabileceğini düşünüyoruz. Süleymani bölgenin durumunun ve ABD ile ilişkilerinin özgünlüğünü biliyordu ve stratejisinin bölgede istikrarı korumak olduğu anlaşılıyordu. Ancak Süleymani’den sonra Irak dosyasını yönetmek için gelenler bu gerçeği bilmiyorlar ve bölgeye benim yanımda ya da bana karşı bir politika ile bakıyorlar. Bu nedenle sadık grupları bölgeyi hedef almaya itiyorlar.’’ sözlerini kaydetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.