Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan konulu G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne katıldı. Video konferans yolu ile yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan Afganistan'da siyasi ve jeopolitik bir gerçekle karşı karşıya olunduğu ve Afganistan'dan gelen göç dalgasından AB'nin de etkileneceğini G-20 ülkelerinin dikkatine sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına Afganistan konusunda fikir alışverişinde bulunmak üzere toplantıya davet eden İtalya'ya teşekkür ederek başladı.

Erdoğan, dünyanın Afganistan’da yeni bir siyasi ve jeopolitik hakikatle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti ve Afganistan'daki güvenlik ve istikrarın sağlanmasının bölgesel olarak değil küresel olarak gerçekleşmesinin çok kritik olduğuna dikkat çekti.

Açıklamanın devamında “Diyalog kanallarını açık tutarak, stratejik sabırla ve kademeli bir yaklaşımla Taliban’ı, kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz” değerlendirmesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Afgan halkının, siyasi belirsizlik yanında 40 seneyi aşan istikrarsızlık, çatışma ve terörün yıkıcı sonuçlarıyla da mücadele ettiğini kaydetti.

Böyle bir dönemde uluslararası toplumun Afgan halkına sırtını dönme, bu ülkeyi kendi kaderine terk etme lüksü olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi süreçten bağımsız olarak ülkede giderek derinleşen insani kriz nedeniyle Afgan halkıyla güçlü bir dayanışma sergilenmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu zor günlerinde Afganlara kardeşliğin gereğini yerine getirmeyi sürdüreceklerini belirten Cumhurbaşkanı, Afganistan'da terör tehlikesinin devam ettiğini ve gelen göç dalgasından AB'nin de etkileneceğini şu sözlerle ifade etti:

“Afganistan’daki gelişmelerin göç akını riskini artırdığı da malumunuzdur. Hâlihazırda 3,6 milyonu Suriye’den gelenler olmak üzere yaklaşık 5 milyon yabancıya ev sahipliği yapan ülkemiz, Afganistan kaynaklı yeni bir göç yükünü taşıyamaz. Türkiye’nin güney ve doğu sınırlarından maruz kalacağı göç baskısından Avrupa ülkelerinin de etkilenmesi kaçınılmazdır.”

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Taliban'ın uluslararası toplum nezdinde yapması gerekenleri yerine getirmediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şu şekilde son verdi: "Özellikle İtalya Başbakanı’nın açış konuşmasında ifade ettiği gibi geçici hükûmet bekleneni henüz veremedi. İnsani yardımlar, güvenlik, Afganistan’ın terör örgütlerinin üsleri olmasını engelleme konusunda, aşırıcılığı engellemede henüz gereken kucaklayıcılığı göremedik. Temenni ediyorum ki yerel altyapının, üstyapının yapımında Türkiye olarak çok büyük emeğimiz oldu. Ve kız çocuklarının okula gönderilmesi, azınlık hakları bu konularda ciddi manada Afganistan’ın oluşacak Taliban yönetimiyle bunları çözmesi gerekiyor. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken toplantımızın başarılı geçmesini diliyor, sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum.”