Erdoğan ilk kez açıkladı: CENK Füzesi yolda

Türk hava savunma gücü günden güne büyüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında ilk kez bir füzenin ismini açıkladı. Türkiye’nin füze projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin gizli füze projeleri arasında yer alan CENK’i ilk kez duyurdu.

CENK Füzesi’nin adını ilk kez dile getiren Erdoğan; TAYFUN Füzesi’nin menzilinin de 561 km olduğunu söyleyerek menzilini teyit etmiş oldu.

Yeni müjdeler yolda

GEZGİN, TAYFUN ve CENK füzelerinden bahseden Erdoğan şunları söyledi: 

“Son uzun menzilli füze testimiz, Türk savunma sanayiimizin geldiği noktayı göstermesi bakımından çok çok önemli. Savunma Sanayii Başkanlığı’mız koordinasyonunda Roketsan bünyesinde bir dizi füze projeleri yürütülüyor. Son yaptığımız TAYFUN testidir; Yunanları çıldırtan. Şimdi onun menzilini daha da artıracaklar. Yani 561 km falan şu anda menzili. Tabii bu 561 km, Yunanlıları tamamen Atina bunun menzili içinde diye ürkütmeye başladı. CENK ve GEZGİN Füzeleri gibi daha nicelerinin müjdelerini, zaman geldikçe vereceğiz.”

Kamuoyuna yansımayan yaklaşık 40 füze projesine sahip Roketsan’ın geliştirdiği CENK’in, ne çeşit bir füze olduğu bilinmiyor. Türk Donanması’nın en stratejik mühimmat projesi GEZGİN ise bir seyir füzesi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.