Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan: “Değerli yurttaşlar, kız kardeşler ve kardeşler. Benim ve hepimiz için çok zor bir karar verdim. Rusya ve Azerbaycan cumhurbaşkanları ile savaşın bitmesi için anlaşma imzaladım.” dedi.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Nikol Paşinyan, söz konusu kararı vermiş olmanın üzüntüsünü dile getirerek kararın kendileri için ‘son derece acı verici’ olduğunu dile getirdi. Paşinyan, bu kararın alınmasının kendileri için bir zorunluluk olduğunu ekleyerek Ermenistan halkından anlayış beklediğini ifade etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den açıklama

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: “Savaşın sona eriyor oluşundan memnunum. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Karabağ'a hem Türk hem de Rus barış gücü konuşlanacak. CB Erdoğan’a aktif katılımı için teşekkür ediyorum. Türk ve Rus barış koruma güçleri bugün sevk edilmeye başlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Putin’den ateşkes açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00'dan (TSİ) itibaren ateşkes başladı.” dedi.

Putin ayrıca “Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklar.” ifadelerini kullandı.

Selçuk Bayraktar’dan Azerbaycan’a tebrik mesajı

Türk savunma sanayiinin Azerbaycan’a vermiş olduğu desteğin öncü isimlerinden olan Selçuk Bayraktar’da resmi Twitter hesabı üzerinden Azerbaycan’a destek mesajı yolladı.

Bayraktar: “Zaferi nasip eden de, Mutlak zafer sahibi de Allah'tır. Şehidlerimizin Ruhları şad olsun. Rabbim Türk'ün şanını yüceltsin. Eşq olsun Azərbaycan Ordusuna! Qarabağ Azərbaycandır!” ifadelerini kullandı.