Ersin Tatar’dan Türkçe tabela açıklaması

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/5fZ61XgQ4lXJh0mqPx6z71″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Güney Kıbrıs’taki Rumların Türklerin eski yaşadığı mahallelerdeki Türkçe sokak tabelalarını kaldırdığı haberi üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan bir açıklama geldi. 

Tatar,  “Bu zaten yıllardan beri yapılan bir şey. Gündem tabi Kıbrıs. Yıllardan beri Güney Kıbrıs’ta Türk malları, Türk arazileri kamulaştırılmış, içerilerinden yıl geçirtilmiş, veya mezarlığa dönüştürülmüş yani Rumların burada verdiği kavga başından beri Ada’yı bir Yunan adası olarak görüp Yunanistan’ın bir uzantısı olarak bir enosis ilan etmektir. Bütün kavga zaten o. Dolayısıyla bunu yapmalarında herhangi bir acayiplik yok. Bu sürekli olarak yapılan bir şey.” dedi.

Açıklamanın devamında ise, “Oyun aynı oyundur. Oyun Kıbrıs Türkleri esas cumhuriyet dedikleri bizden çaldıkları Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yamam etmek. Yani biz orada bir azınlık statüsünde onların egemenliğinde Türkiye’nin yavaş yavaş çekilmesiyle buranın zaman içerisinde Yunanistan’ın etkisi altına girmesi. Federasyon, eşitlik bunlar hep safsatadır. Bunları zaten biliyoruz. Bunlar neticede yıllardan beri konuşulan Kıbrıs Türk tarafı hep direndi. Sayın Denktaş çok direndi. Bütün bu tartışmalar neticesinde ben sürekli olarak o tutanakları okuyorum. Tarihin arşivinde orada görüyorum sayın Denktaş’ın verdiği mücadeleyi. Türkler hep iyi niyetli davrandılar.

Annan Planı’na ‘evet’ diyen bir Türk tarafı ki büyük bir fedakarlıktı. Biz ‘evet’ dedik onlar ‘hayır’ dedi ama onları Avrupa Birliği’ne aldılar. Dolayısıyla bize yapılan iki büyük haksızlık var. Bir tanesi 1960’ta cumhuriyetin kuruluşundan 3 yıl sonra bizleri devletin dışına atmak ve Rumları Kıbrıs’ın tek hükümdarı olarak tanımak. İkincisi de işte Avrupa Birliği’ne alınmaları noktasında Kıbrıs’ta bir anlaşma olmadan. Bunu kendileri de kabul ediyorlar, hukuksuzluk olduğunu söylüyorlar. Bu bir siyasettir deniliyor. Gücümüzü sonuna kadar biz kullanmak zorundayız. O da nedir şu anda güçlüyüz. KKTC diye bir devletimiz var. Türkiye bizi tanıyor. Türkiye ile çok güzel ilişkilerimiz var.” ifadesinde bulundu.

Söz konusu haberde, Kıbrıs’taki Piyale Paşa ve Talat Paşa caddelerinin isimlerini değiştiren Rumlar’ın Larnaka Belediyesi’nden de Bozkurt Sokak tabelasının kaldırılmasını ve İstanbul Sokağı’nın da Konstantinopolis olarak değiştirilmesini talep ettiği bilgisi verilmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.