Esed rejimi ve İran destekli terörist gruplar ateşkesi zorluyor

Rejim askerleri ile İran destekli terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, ılımlı askeri muhaliflerin cephe hatları ve sivil yerleşimlere karadan karaya atılan bombalarla saldırı düzenleyerek 5 Mart’ta imzalanan ateşkesi baltalama girişimlerini sürdürüyor.

Rejim güçleri, Halep ilini Lazkiye’ye bağlayan stratejik M4 kara yolunun güneyindeki Fattıra, Kan Safra, Sfuhın, Bara, Kefer Avîd, Mozara, Ain Laruz, El Bara, Beynin, Ruveyha, Belyun, Beynin bölgelerini füze, top ve havanlarla hedef alıyor.

Rejim güçleri İdlib’in güneyinde geçen aylarda ele geçirdikleri Serakib ilçesi, Maaratünuman ilçesi ile Cebeli Zaviye bölgesi ve Gab ovası bölgesinde askeri yığınaklara devam ediyor.

Rejim güçleri söz konusu bölgelere çok sayıda ağır silah ve asker sevk etti.

İdlib’deki durum

Türkiye, Rusya ve İran’ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilanıyla durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden 3’ünü Rusya’nın hava desteği sayesinde ele geçirdi ve İdlib’e yoğunlaştı.

Rejim güçlerinin Eylül 2018’de yığınağına hız vermesi üzerine Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018’de ateşkesi güçlendirmek için Soçi’de ek mutabakata vardı.

Saldırılarına kısa bir süre ara verdikten sonra yeniden başlayan rejim güçleri, Mayıs 2019’da bölgeyi tümüyle ele geçirmek için kara operasyonu düzenledi.

Rejim ve destekçileri bu çerçevede İdlib’in önemli ilçelerinin yanı sıra güneyi ve güneydoğusu, Hama’nın kuzey ve doğu kırsalı ile Halep’in güney ve batı kırsalında çok sayıda yerleşimi ele geçirdi.

Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib’e saldırılarında 1800’den fazla sivil can verdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Mart’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da yeni bir mutabakat sağladı. Ateşkes 6 Mart’ta yürürlüğe girdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.