Estonya, Rus tehdidine karşı kıyılarını güçlendiriyor

Estonya Savunma Bakanlığı, kıyı savunmasını deniz mayınları ve gemi karşıtı füzelerle güçlendirmek için askeri harcamalarını arttırmayı planlıyor. Yetkililere göre projenin amacı, gelebilecek olası Rus tehdidine karşı Estonya’nın 1.242 km’lik kıyı şeridini daha iyi korumanın yollarını bulmak. Proje, bu hafta hükümet tarafından onaylanan gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 2,3’üne tekabül eden, Estonya’nın 2021 yılı için 645 milyon avroluk (760 milyon dolar) savunma bütçesindeki modernizasyon çalışmalarına dahil edildi.

Hükümetten yapılan açıklamada, kıyı savunma programının 2026 yılına kadar onaylanan normal savunma bütçesinin üstünde yer aldığı belirtildi.

Estonya ve Baltık komşuları Litvanya ve Letonya, Rusya’nın bir gün küçük NATO ülkelerine karşı 2014’teki Kırım ilhakını anımsatacak şekilde hareket edebileceğinden korkuyor. Batılı askeri analistlerin böyle bir senaryo için çeşitli planları bulunuyor, ancak ABD ve NATO birliklerinin sevkiyatı için zaman aralığı çok önemli.

Estonya Savunma Bakanlığı tarafından yaklaşık 50 milyon avro (60 milyon dolar) olarak belirlenen kıyı silahlanma projesi henüz başlangıç aşamasında. Estonya Savunma ve Yatırım Merkezi’nin hava kuvvetleri ve donanma programları stratejik kategori müdürü Asko Kivinuk yaptığı açıklamada, Estonya donanmasının şu anda uzun vadeli kalkınma planlarıyla uyumlu olmasını sağlamak için gerekliliklerin yerine getirildiğini söyledi.

Kivinuk’a göre, Estonya Savunma ve Yatırım Merkezi Kasım ayının sonuna kadar, bir satın alma stratejisine sahip olacak.

Yetkililer, yeni kıyı savunma sistemi için 24-36 aylık bir geri dönüş süresi bekliyorlar.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.