Europol, Emotet altyapısını ele geçirdi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/1gJ648nnuJBgfTmauSaFAP” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Gelen haberlere göre Hollanda, Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Litvanya, Kanada ve Ukrayna Polisi, hackerların kullandığı ve en tehlikeli ağlardan biri olarak görülen bir ağı hackledi. Europol tarafından koordine edilen bu teşkilatlar, Emotet’i çalıştıran ve kontrol eden yüzlerde sunucunun kontrolünü ele geçirdi. Bu da hackerların tehdit yaymasının önüne geçti.

Açıklama yapan Europol, ağ için “siber suçlular için başvurulacak bir çözüm” ve “küresel ölçekte bilgisayar sistemleri için birinci kapı açıcı” ifadelerini kullandı.

Emotet küresel tehdit olmaktan çıktı

Bu sunuculardan hedef alınan kişilere phishing (oltalama) e-postaları gönderildiği aktarıldı. Bu e-postalarda da fatura, KOVID-19, kargo vb. konular işlendi.

Emotet’in en büyük tehlikelerinden biri de hedef alınan bilgisayarların uzaktan kontrol edilmesi olduğu belirtildi. Ele geçirilen bilgisayarların başka hacker gruplarına kiralanabildiği, kripto para madenciliği, DDoS saldırıları vb. işlemler için kullanılabildiği aktarıldı.

Emotet saldırılarıyla dünya genelinde kamu ve özel kuruluşlarda 2.5 milyar dolar civarında zarar oluştuğu tahmin ediliyor.

Emotet için 2014’ün başından beri çalışma yapıldığı ancak önüne geçilemediği de biliniyor. Şimdi ise Europol bu konuda önemli bir adım atmış oldu. Ukrayna’da harekete geçen savcılığın hackerları yakalamak için operasyon düzenlediği aktarıldı. Yapılan baskınlarda büyük miktarda nakit, altın, bilgisayar ve diske el koyulduğu belirtildi. Yakalananlar için 12 yıllık hapis cezası olabileceği aktarıldı.

Emotet’in altyapısının parçalanmasıyla uluslararası organize hacker gruplarının büyük bir darbe aldığı da belirtildi. Şu anda Hollanda Polisinin kontrolü altında olan bir miktar sunucu için Emotet’i devre dışı bırakacak güncelle yapılacağı aktarıldı. Bu güncellemede Emotet’i 25 Mart’a kadar silmek için kod bulunduğu da kaydedildi. Silinmesi için beklenen zamanın virüsün analizi ve hangi sistemlerin ele geçtiğinin belirlenmesi için yararlı olduğu belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.