F-35’lerin modernizasyon programı maliyetleri ABD’yi zorluyor

F-35 programının yüksek maliyeti ABD için sorun olmaya devam ediyor.

ABD Hükümeti Mali Sorumluluk Ofisi (GAO), 18 Mart tarihinde yayınladığı raporda, F-35 programında devam eden Block 4 modernizasyon programının tahmini geliştirme maliyetlerinin 2019’dan bu yana 1,9 milyar dolar arttığı ve sürecin 2027’ye kadar uzatılmasının öngörüldüğü belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) 2018 yılında resmi olarak başlattığı F-35 Block 4 modernizasyon programı kapsamında, savaş uçaklarının donanımları ve yazılımlarının yükseltilmesi, ayrıca yeni silah yetenekleri ve bilgi işlem sistemlerinin eklenmesi planlanıyordu.

Ancak Hükümet Mali Sorumluluk Ofisi, bu yeni teknolojilerden bazılarının geliştirilmesi ve test edilmesindeki zorlukların yanı sıra devam eden program gecikmeleri sebebiyle F-35 Block 4 modernizasyon programının 1,9 milyar dolar artışla toplamda 14,4 milyar dolara ulaşmasının ve program sürecinin uzamasının beklendiğini açıkladı.

Yüksek bakım ve operasyon maliyetlerine ek olarak, bir türlü istenilen seviyeye gelemeyen F-35 programı, bir süredir eleştirilerin odağında bulunuyor. ABD Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Adam Smith geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, ABD’nin çok büyük bütçeler ayırmış olduğu F-35 programı için “dipsiz kuyuya para akıtmak” ifadesini kullanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.