Facebook reklamları aracılığıyla kimlik avı dolandırıcılığı

İnternette en önemli konuların başında gelen gizlilik ve güvenlik için sosyal medyada büyük zararlar yaşanabiliyor. Bunun en son örneği haberimize konu olan Facebook reklamlarının kötü amaçlı kullanılması oldu.

Oltalama türde belirlenen reklamlarla sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çeken siber dolandırıcılar, tıklanan reklam sonrasında kullanıcılara sahte form ekranı çıkarıyor. Bu form üzerinden bilgilerinin girişini yapan sosyal medya kullanıcıları, basit bir yolla bilgilerini göndermiş oluyor.

Sahte Facebook giriş ekranıyla bilgiler toplanıyor

Bu yöntemle yapıldığı belirlenen son dolandırıcılıkla Mısır, Filipinler, Pakistan ve Nepal’den 615 binden fazla kişinin verilerinin ele geçirildiği aktarılıyor. Saldırıda sahte bir Facebook giriş ekranının kullanıldığı belirtiliyor.

Reklama tıkladıktan sonra, gerçek bir Facebook sayfası gibi açılan giriş sayfasında e-posta ve parola bilgileri giriliyor. Böylelikle kullanıcıların girdiği veriler siber dolandırıcıların veritabanına gönderilmiş oluyor. Sayfanın gösterimi için de Türkiye ve Dünya genelinde kullanımı olan bir hosting firmasının seçildiği aktarılıyor.

Ayrıca Facebook’un kötü amaçlı olabilecek bağlantıları engellediği biliniyor. Ancak siber dolandırıcıların bu önleme takılmamak için dünyaca ünlü link kısaltma sistemlerini kullandığı aktarılıyor. Böylelikle tehdit barındırılan sitelerin güvenlik sistemleri tarafından tanınması mümkün olmuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.