Facebook ve Twitter, FBI isteğiyle Rus hesapları engelledi

Sosyal medya üzerinde hesapların engellendiği ve propaganda yapıldığı biliniyor. Buna dair en son haber de Facebook ve Twitter ile geldi. (Federal Soruşturma Bürosu) FBI, PeaceDate isimli haber sitesiyle alakalı hesapların engellenmesini istedi. Bahsi geçen haber sitesinin yanıltıcı bilgiler paylaştığı aktarıldı.

Rusya Devletinin propagandasını yaptığı iddia edilen internet sitesine ait hesaplar soruşturma altına alınmıştı. Soruşturmanın da geçtiğimiz haziran ayında başladığı belirtildi.

ABD karşıtı propaganda

Facebook yaptığı açıklamada 13 hesap ve 2 sayfanın bahsedilen siteyle ilişkisi olduğu için kapatıldığı belirtildi. Bununla birlikte Twitter da PeaceData haberlerini paylaşan 5 hesabın kapatıldığını duyurdu.

Hazırlanan raporda internet sitesinin İngilizce ve Arapça haber yayınladığı belirtildi. En çok erişim sağladığı ülkeler de ABD, Birleşik Krallık ve Fransa olduğu aktarıldı.

Öte yandan site için yayınlanan bazı iş ilanlarında aranan editörlerin savaş karşıtı, barışçıl, insan haklarına önem veren vb. değerlere sahip olması beklendiği belirtildi.

Hazırlanan son yazılarda da ABD’de yaşanan protestoların ağırlığı olduğu söylendi. Bununla birlikte ABD Ordusunun iklim değişikliğiyle ilgili olduğuna dair makalelerin bulunduğu da aktarıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.