Facebook’a erişim engelinin sebebi belli oldu

Tarihinde yaşadığı ikinci erişim problemi ile karşı karşıya kalan Facebook zor zamanlar geçiriyor.

TRT Haberin verdiği bilgilere göre, Facebook’un son 1 gün içinde yaşadığı erişim sorunu ve yüzde 5’in üzerindeki değer kaybının sebebinin “ağ sorunları” olduğu belirlendi.

Açıklama Facebook’un teknoloji şefi Mike Schroepfer’dan geldi. Mike Schroepfer, özür dileyerek başladığı konuşmasında kesintinin ağ sorunlarından kaynaklandığını ifade etti.

Diğer taraftan üç uygulamada yaşanan erişim sorununun Facebook’un alan adı sunucularını etkileyen bir değişiklik yapmasından kaynaklandığı da ileri sürüldü.

Wall Street Journal’a (WSJ) konuşan ağ izleme şirketi Kentik’in direktörü Doug Madory’nin Facebook’un pazartesi sabahı ağ yönlendirme bilgilerinde bir değişiklik yaptığının anlaşıldığını açıklaması durumu teyit etti. 

Kentik açıklamasının devamında, bu değişikliğin alan adı sistemi sunucularını etkileyerek DNS sunucularını kullanılamaz hale getirdiğini ve Facebook uygulamasına erişimi engellediğini kaydetti.

Diğer taraftan New York Times’ın haberine göre, ismini vermeyen bir grup şirket çalışanı, şirketin henüz problemi saptayamadığını ve siber saldırıdan şüphelendiğini aktardı.

Bu durumdan Facebook’un şirket içi iletişimi de etkilendi. Şirket çalışanları Zoom uygulamasına yöneldi.

Türkiye’de erişim engelinden etkilenen kullanıcılar ise Bip ve Telegram gibi uygulamaları kullanmaya başladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.