Facebook’taki oltalama saldırısından 480 bin kişi etkilendi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4Mu418vBBZOPgSGu2KgBlg” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Facebook Messenger üzerinden gönderilen bir mesajla “arkadaşça” yaklaşıldığı ve bir görsel ya da video gönderildiği aktarılıyor. Bu gönderilen medya için tıklandığında da bir internet sitesine yönlendirme yapılıyor. Bu sitede de kötü amaçlı komut çalıştırılıyor.

Bu komutta kullanıcının konumu, kullanılan cihaz, işletim sistemi gibi bilgiler hackerlar tarafından ele geçiriliyor. Sonrasında yine kötü amaçlı bir Facebook oltalama sayfasına yönlendirme yapılıyor.

Saldırı için hazırlanan raporda 26 Ocak 2020 tarihinden itibaren 480 bin kişinin etkilendiği belirlendi. Sadece Almanya’dan 376 bin 701 kişinin etkilendiği kaydedildi. Etkilenen ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Cybernews tarafından hazırlanan rapor, etkilenen Facebook hesaplarının başka kötü amaçlı durumlar için kullanıldığına ve Messenger üzerinden bağlantılara oltalama mesajlar atıldığına yer verildi.

İnceleme yapıldığında kullanıcıların işlemlerini yaptığı kod üzerinde kötü amaçlı satırlar keşfedildi. Bu eklemeler sayesinde kullanıcıların bilgileri alındı ve Facebook hesapları kontrol altına alındı.

Bununla birlikte kullanıcılara sahte çekiliş sayfaları da gösterildi. Bu sayfalarda, “5 milyonuncu aramayı yaptınız” gibi bir mesaj çıkarılarak televizyon kazanıldığına dair bilgi gösterildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.