Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

2020'nin kasım ayında bir Facebook çalışanı "Siyonist" kelimesiyle ilgili tartışma oluşturacak bir e-posta gönderdi. E-postanın ardından "Siyonist" kelimesinin bir nefret söylemi olup olmadığı üzerinde düşünülmeye başlanıldı. Bunun üzerine aktivistler, Salı gününden beri devam eden bir imza kampanyası başlattı.

The Verge tarafından yapılan habere göre aktivistler, Facebook'un Siyonist kelimesiyle ilgili, "nefret söylemi kategorisine alınması" şeklinde bir değişikliğe gitmemesini talep ediyor. Söz konusu terimin Yahudiler de dahil olmak üzere İsrail politikalarını eleştiren kişiler tarafından kullanıldığı belirtildi. Facebook'un Siyonist kelimesini nefret söylemi olarak değerlendirme değişikliğine gitmesinin, platformda yapılan eleştirileri kısıtlayacağı öne sürüldü.

Facebook'tan yapılan açıklamada, kelimenin gözden geçirildiği reddedilmedi ancak henüz bir karar verilmediği bildirildi. Bir Facebook sözcüsü, siyasi manada Siyonist kelimesine izin verdiklerini ancak bunun Yahudiler ve İsrailliler için insanlık dışı ve şiddet içeren bir şekilde kullanılması halinde kaldırdıklarını aktardı.