Fas, Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine ‘casus yazılım’ davası açtı

Casus yazılım “Pegasus” skandalı gündemde tazeliğini korumaya devam ediyor.

Birçok ülkenin siyasetçi, iş adamı ve gazeteci gibi kişilerden gizlice bilgi sızdırmak için kullanıldığı iddia edilen casus yazılım Pegasus’un yankıları bu sefer Fas’tan geldi. 

TRT Haber’in verdiği bilgilere göre Fas yönetiminin, Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung’a Fas’ın Pegasus’u casusluk amaçlı kullandığını iddia ettiği için dava açtığı bildirildi.

Konuyla ilgili Fas’ın Berlin Büyükelçiliği tarafından yazılı bir açıklama yayınlandı. Açıklama resmî haber ajansı MAP tarafından paylaşıldı.

Açıklamada, Süddeutsche Zeitung gazetesinin yaptığı bazı haberlerde, Pegasus casus yazılımını kullananlar ülkeler arasında Fas yönetiminin de bulunduğu ve bu yolla siyasiler ve gazetecilerin de içinde olduğu bazı isimlerin cep telefonlarının casusluk için dinlenildiğinin iddia edildiği hatırlatıldı.

Fas yönetiminin Süddeutsche Zeitung’un iddialarını kesin bir dille reddettiği ve Pegasus’u kullanmadığı vurgulanan açıklamada, Berlin Büyükelçisi Zuhur el-Alevi’nin bu durumu iddia eden Alman gazetesine dava açtığı belirtildi.

En az 10 ülkenin casus yazılım Pegasus’u kullandığı iddia edildi

Uluslararası Af Örgütü ve uluslararası gazeteciler konsorsiyumu Forbidden Stories iş birliğinde ve 17 medya kuruluşunca yürütülen araştırmada, İsrail merkezli NSO Group’a ait casus yazılım Pegasus’un, küresel çapta yaygın ve kötü amaçlar için kullanıldığı iddia edilmişti.

Afrika’dan Avrupa’ya en az 10 ülke hükümetinin NSO Group’un müşterisi olduğu ve casus yazılımın aktivist, gazeteci, avukat ve siyasileri hedef almak için hükümetlere satıldığı savunulmuştu.

İddiaya göre, dünya genelinde 50 binden fazla telefon numarası, bu casus yazılım tarafından izlemeye alındı.

NSO Group ise hakkındaki tüm suçlamaları reddederek, “terörizm ve ciddi suçlarla mücadele etmelerine yardımcı olmak için ülkelere ya da kolluk kuvvetlerine teknoloji hizmeti verdiğini” ileri sürüyor.

Sosyal iletişim ağı WhatsApp da NSO Group hakkında, şirketin mesajlaşma hizmetini geniş kapsamlı casusluk için kullandığını, 20 ülkede aralarında 100 gazeteci ve insan hakları aktivistlerinin de bulunduğu 1400’den fazla kişiyi izlediğini öne sürerek dava açmıştı.

Bir cep telefonunu “gözetleme” cihazına dönüştürebilen bu casus yazılımla, kullanıcının bilgisi ve izni olmadan mikrofon, kamera, mesajlar, ses kayıtları ve rehber gibi çok sayıda uygulamaya erişim sağlanabiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.