Fas, İsrail’den kamikaze İHA tedarik edecek

Fas ve İsrail, Abraham Anlaşması’nın ardından savunma sanayii alanında yakınlaşmaya devam ediyor.

The New Arab’ın haberine göre Fas, İsrail üretimi kamikaze İHA ve drone sistemlerinin kendi ülkesinde ortak üretilmesi konusunda İsrail ile yakın bir zamanda sözleşme imzalayacak. 

Faslı askeri uzman Mohammad Shkeir, İsrail Savunma Bakanı’nın yakın bir zamanda Fas’ın başkenti Rabat’ı ziyaret edeceğini belirterek, ”Fas’ta yeni hükümet kurulduktan sonra, İsrail Savunma Bakan’ının Fas ile ortak savunma sanayii ürünlerinin üretimi konusunda Rabat’ı ziyaret etmesi ve burada bir sözleşme imzalaması bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Askeri uzman Shkeir ayrıca Bayraktar TB2 SİHA’lara da değinerek, ”Fas’ın, Irak’ta veya Suriye’de çeşitli operasyon alanlarında kendini kanıtlamış Türk SİHA’larını tedarik etmesi çok doğal. Fas’ın aynı anda hem İsrail hem de Türkiye’den insansız hava aracı tedarik etmesi hiçbir sorun teşkil etmeyecektir.” dedi.

Fas’ın İsrail’den hangi türde kamikaze İHA/drone tedarik edeceği bilinmese de, özellikle Dağlık-Karabağ çatışmaları boyunca Azerbaycan tarafından başarılı bir şekilde kullanılan Harop kamikaze İHA tedarik etmesi bekleniyor.

Temmuz ayında İsrail Ulusal Siber Güvenlik Müdürlüğü ve Fas Savunma Bakanlığı arasında siber güvenlik konusunda iş birliği anlaşması imzalanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.