Fas’ın Bayraktar TB2’leri teslim aldığı iddiası

Morocco World News olmak üzere birçok Fas haber siteleri tarafından yapılan haberlere göre Fas’ın, BAYKAR Savunma üretimi 13 adet Bayraktar TB2 SİHA’yı teslim aldığı iddia edildi.

Haberde, Bayraktar TB2 SİHA’ların 17 Eylül 2021 tarihinde Türkiye’den alındığı ve Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri’nin teslimatı hava servisi aracılığıyla gerçekleştirdiği belirtildi.

15 Eylül 2021 tarihinde bu iddiaları doğrular nitelikte bir gelişme yaşandı. Fas Hava Kuvvetleri CNA-OJ tescilli C-130 tipi uçağı RMAF206 uçuş kodu ile Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’na iniş gerçekleştirdi.

Geçen Nisan ayında çıkan haberlere göre Fas’ın, Türkiye ile 70 milyon dolar değerinde yapılan bir anlaşmayla 13 adet Bayraktar TB2 SİHA sipariş ettiği Fas medyasında manşetlere taşınmıştı. Buna ek olarak, temmuz ayı içerisinde çok sayıda Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri personelinin kurs programına katılmak üzere Türkiye’de bulunduğu dile getirilmişti.

Daha önce çıkan haberlerde Rabat yönetiminin, Batı Sahra’daki şiddetlenen Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri ve Polisario Cephesi arasındaki çatışmalardan ötürü Bayraktar TB2 SİHA’lardan sipariş ettiği iddia edilmişti.

Polisario Cephesi 1991’de, BM’nin arabuluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu. Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra’nın statüsüyle ilgili görüşmeler başarıya ulaşamadı.

Bayraktar TB2 SİHA

Bayraktar TB2 SİHA; Libya, Azerbaycan ve Suriye’de yakalamış olduğu başarılar ve elektronik harp kapasitesi sayesinde bütün dünyanın ilgisini üstüne çekmiş durumda.

BAYKAR tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan, bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisi olarak öne çıkıyor. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşuyor. Baykar’ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem, yerli ve millî olarak üretildi.

Bayraktar TB2 Taktik Silahlı İnsansız Hava Aracı; keşif ve istihbarat görevleri için orta irtifa-uzun havada kalış süresi sınıfına giren (MALE) insansız hava aracı olarak biliniyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahip. 250 bin saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapıyor. Şu anda 110 adet Bayraktar S/İHA Platformu envanterde Türkiye’ye hizmet etmeye devam ediyor. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma süresi (27 saat 3 dakika) ve irtifa (27 bin 30 feet) rekorunu kırdı. Bayraktar TB2, bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşıyor.

Keşif, sürekli havadan gözetleme ve istihbarat görevlerini başarıyla yerine getiren sistem; millî akıllı mühimmatlar ROKETSAN MAM-L ve MAM-C’nin entegrasyonuyla birlikte savaş alanlarının vazgeçilmez unsuru oldu. Bayraktar TB2 SİHA, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapabilir ve dört akıllı mühimmata kadar faydalı yükü hedefe ateşleyerek imha etmesini sağlayabilir. Bayraktar TB2, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla hızlı “gör-ve-vur” özelliğine sahip tüm çözümleri sunan bir sistem olarak geliştirildi. Sistem, bu özellikleriyle sivil güvenliğini ön planda tutuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.