FBI: ABD, siber suçlar nedeniyle milyar dolarlar kaybetti

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6hlDsMqEgeqXaSlTxLWymw” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

FBI raporuna göre 2020 yılı ABD için siber suç ve maddi zararda en üst noktaya sahne oldu. Kayıt altına alınan 791 bin 790 şikayetle birlikte 4.2 milyar dolar zarar istatistiklere yansıdı. 2019’daki maddi zarar 3.5 milyar dolar ve 2018’deki maddi zarar 2.7 milyar dolardı. Statista tarafından yapılan araştırmaya göre en büyük kayıplar oltalama (phishing) saldırılar ile ödeme ve teslimat yapılmayan siparişlerde yaşandı. Bu iki kategoride 1.8 milyar dolar zarar yaşandığı kaydedildi.

2020 yılı dünya genelinde KOVID-19 salgınıyla tarihte yer aldı. Salgın boyunca uzaktan çalışma ve çevrimiçi eğitimin yaygınlaşması internet kullanımını artırdı. Bu artan kullanım da hackerlerın daha çok kişiyi hedef alabilmesini sağladı. Bildirilen şikayetlerin 28 bin 500 adedinin sadece KOVID-19 ile ilgili dolandırıcılık suçları olduğu belirtildi.

KOVID-19 temalı saldırılarda sahte yardım duyuruları ve ödemlerin de kullanıldığı görüldü. Gelen bilgilere göre bazı kullanıcılar bilgilerinin çalındığının farkına da varmadı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.