FBI, öldürülen 2 ajanı hakkındaki habere erişen kişilerin verilerini istiyor

USA Today, 2 Şubat gününde iki FBI ajanının öldürülmesine dair bir haberi kendi internet sitesinde paylaşmıştı. FBI, bu yılın başında USA Today tarafından paylaşılan habere erişen kişilerin verilerini elde etmek için çalışmıştı. FBI’nın habere erişen kişilere ait verileri edinmeye çalışması beraberinde yasal anlaşmazlıkları ve federal kolluk güçlerinin kendi ilkelerine uymuyor olduklarına dair tartışmaları getirdi.

The Washington Post tarafından yapılan habere göre FBI, USA Today’in paylaştığı haberin yayınladığı gün içerisindeki 35 dakikalık bir süreç esnasına habere erişen kişilere ait verileri talep ediyor. FBI tarafından talep edilen verilerin içerisinde habere erişenlerin IP adresleri ve mobil kimlik saptama bilgileri bulunuyor.

FBI talep ettiği verilerin bir suç soruşturması için gerekli olduğunu belirtti ancak elde etmek istediği verilerin araştırması için nasıl bir fayda sağlayacağına dair bir açıklamada bulunmadı.

USA Today kendisinden talep edilen verileri paylaşmak istemeyince FBI durumu mahkemeye taşıdı böylece olay kamuya yansımış oldu. USA Today’in editörü kendilerinden talep edilen verileri paylaşmamak için mücadele edeceklerini ve yaptıkları haberin kimler tarafından okunduğunu hükümete bildirilmesinin ABD anayasasının birinci düzenlemesine bariz bir şekilde aykırı olduğunu belirtti. USA Today editörü bulunduğu açıklamalarda kendilerinden talep edilen verilerin paylaşılmasının ABD Adalet Bakanlığı’nın prensiplerine de aykırı olduğunu belirtti.

ABD Adalet Bakanlığı ve FBI sözcüleri olay hakkında yorumda bulunmayı reddetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.