FBI, Rus askeri araçlarındaki Amerikan çiplerini araştırıyor

FBI ve ABD Ticaret Bakanlığı; Amerikan çiplerinin Rus radarlarına, insansız hava araçlarına, tanklarına, yer kontrol ve diğer silah sistemlerine nasıl takıldığının peşine düştü.

Washington Post’a konuşan kaynaklara göre ABD’li ajanlar; çok sayıda şirketi ziyaret ederek çip ve diğer bileşenlerin Ruslara ait radarlar, insansız hava araçlarına, tanklarına, yer kontrol ve diğer silah sistemlerine nasıl dahil edildiğini araştırmaya başladı.

Made In USA! Russia's Most Advanced Weapons Are Shockingly Packed With  'American Components' -- Ukrainian Intelligence

Bir Ticaret Departmanı yetkilisi ise yaptığı açıklamada amaçlarının ABD’li tedarikçiye kadar takip ederek çiplerin bu silah sistemine nasıl girdiğini bulmak olduğunu ifade etti. Yetkili ayrıca bir silah sisteminde bir çipin bulunmasının o şirket hakkında soruşturma açtıkları anlamına gelmediğini kaydederek yalnızca o şirketin çipinin bu sisteme nasıl girdiğine dair bir soruşturma açtıklarını belirtti.

Etkilenen işletmelerden birinin avukatı ise Washington Post’a yaptığı açıklamada; araştırmacıların teknoloji şirketlerinin ürünlerini tedarik zincirinde yer almış olabilecek aracılar da dahil olmak üzere belirli bir firmalara satıp satmadıklarını soran “geniş bir ağ” oluşturduğunu ifade etti.

Türkiye, çip üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri arasında gösteriliyor -

Ukrayna’daki savaşın başlamasıyla ABD ve müttefikleri, Rus savunma firmalarına bilgisayar çiplerinin satışını yasaklamış ve ülkeden diğer alıcılara teslimatlara da kısıtlamalar getirmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.