FBI’dan gizli mesajlaşma uygulaması ile uluslararası operasyon

Anom olarak isimlendirilen şifreli bir telefon uygulaması, yıllarca süren  uluslararası bir operayonda FBI trafından gizli olarak kullanıldı. Şifreli mesajlaşma uygulaması görünümünde olan Anom, kulllanıcı verilerini doğrudan polis teşkilatlarına yönlendirerek uzun süreli bir takibin başlamasını sağladı. Neticede FBI, büyük çağlı bir baskın gerçekleştirdi.

The Verge stiesinde yer alan habere göre Avrupa, ABD ve Okyanusya’daki kolluk kuvvetleri, Anom’un kökenlerini kısa bir süre önce ortaya çıkardı. Ele geçirilen iletişimler ile 800 suçlunun tutuklandığı aktarıldı.  

FBI’nın şüpheli suç örgütlerine Anom telefonlar yerleştirdiği ve 9 bini aktif olmak üzere toplamda yaklaşık 12 bin cihaz ile bir ağ oluşturulduğu belirtildi.  2019 ve 2021 tarihleri arasında telefonlardan gizlice, 27 milyon tane mesaj hortumlandı. Operasyon sonucunda 8 ton kokain, 22 ton knevir ve kenevir reçinesi, kripto para birimleri de dahil olmak üzere 48 milyon doların ele geçirildiği büyük çağlı bir baskın gerçekleştirildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.