Fidye yazılım saldırıları insanların hayatını doğrudan etkiliyor

Kovid-19 pandemisi süresinde internet ortamında yürütülen işlem sayısının artmasıyla siber saldırgan gruplar düzenledikleri fidye yazılım saldırısı faaliyetlerinin yoğunluğunu artırdı. Siber saldırganların düzenlediği fidye yazılım saldırılarındaki artış, insanların hayatlarında olumsuz etkilerde bulunmaya başladı.

Anchorage Daily News tarafından yapılan habere göre yakın zaman dilimi içerisinde artış gösteren yüksek profilli fidye yazılım saldırıları hakkında siber güvenlik uzmanlarının uzun zamandır uyarılarda bulunmakta. Ancak uzmanların uyarıları önlem alması gereken hükümetlerin, kuruluşların ve şirketlerin faaliyetlerinde gerekli değişimi sağlamadı.

Arka planda saldırılar artıyor

Dragos isimli bir siber güvenlik şirketinin başkanının ifadelerine göre medyaya yansıyan diye yazılım saldırılarının arka planında kamuya yansımayan ortalama 20 ve 30 arasında büyük fidye yazılım saldırılarının yaşanmakta olduğunu düşünüyor.

Kripto para kullanımının artması bir artış sebebi

Fidye yazılım saldırıları eskiden beri uygulanan bir siber saldırı yöntemiydi ancak şirketlerin ağlarına daha fazla uzaktan erişim noktası eklemesi ve ağları arasında bağlantı kurması, bitcoin gibi kripto paraların kullanımının yaygınlaşması gibi durumlar fidye yazılım saldırılarının da yaygınlaşmasına olanak tanımış oldu.

Şirketlere yönelik fidye yazılımı saldırıları her geçen gün artıyor

Şirket çalışanlarına gönderilen phishing (e-posta yoluyla oltama saldırıları) saldırısı gönderileri aracılığıyla şirketlerin ağlarına sızan siber saldırganlar, şirket için kritik önem taşıyan bilgileri bulup kilitleyerek fidye yazılım saldırılarını düzenlemiş oluyor.

Siber saldırganların düzenlediği fidye yazılım saldırıları şimdiye kadar gıda üretim zincirleri, sağlık sistemine erişim ve yakıt taşıma yolları gibi insanların hayatında doğrudan büyük olumsuzluklara sebebiyet verebilecek alanları etkiledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.