Fidye yazılımı saldırganları hasta bilgilerini sızdırdı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/3ZSnBZmZlXAUCb6XKjsd6u” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Yeni Zelanda Waikato bölgesindeki hastaneleri hedef alan siber saldırganlar, hastaların sistemde yer alan kişisel verilerini medya kuruluşlarına sızdırdılar.

Euronews sitesinde yer alan haberde Yeni Zelanda’da gerçekleşen fidye yazılımı saldırısına dair gelişmelere yer verildi. Yerel haber kaynaklarının belirttiklerine göre, Waikato Bölgesi Sağlık Kurulu siber saldırısının sorumluluğunu üstlenen bir grup, hasta ve personel isimlerini, telefon numaralarını ve adreslerini içeren çok sayıda kayıt ve belgeyi medyaya sızdırdı. Medya kuruluşlarının ise bu bilgileri kamuya yayınlamama ve polise yönlendirme kararı aldığı ifade edildi.

Hastane işlemleri manuel süreçlerle devam ettirilirken hastalardan çok ciddi olmayan durumlar için alternatif yollar aramalarının talep edildiği belirtildi.

Yetkililer, konuyla ilgili medyaya da yer alacak açıklamaların saldırganların davranışlarını şekillendirebileceği için daha fazla yorum yapmaktan kaçınıyorlar. Resmi makamlar saldırganlara herhangi bir fidye ödemesi yapmayı reddettiler.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.