Fidye yazılımlı saldırılarda yüzde 20’lik artış var

SonicWall’ın yayınladığı son siber tehdit raporuna göre dünya çapında kötü amaçlı yazılımlar kullanılarak yapılan saldırılarda yüzde 24’lük bir düşüş yaşanırken, fidye yazılımlarıyla gerçekleşen saldırılarda yüzde 20’lik bir sıçrama görülüyor. Sadece ABD’de ise yüzde 109’luk bir artış var.

İnternet girişine sahip cihazlar ile iş ağlarına sızmak için kullanılan kötü niyetli Microsoft Office dosya türleri üzerinden yapılan siber saldırılar yüzde 176 arttı. LoT türü kötü amaçlı yazılım saldırılarında ise yüzde 50’lik bir artış oldu.

SonicWall’un Başkanı ve CEO’su Bill Conner “Siber suçlular bir doğal afet sırasında insanların hassasiyetlerinden, bir kriz sonucu ortaya çıkan panikten veya günlük hayatta kullanılan sistemlere duyulan güvenden yararlanmak için sık sık tuzaklar kurabiliyorlar. Elimizdeki son siber tehdit verileri siber suçluların herhangi bir zaman çizelgesi olmaksızın oranları kendi lehlerine çevirmek için taktiklerini değiştirmeye ve geliştirmeye devam ettiklerini gösteriyor. İnsanlar birbirlerine her zamankinden daha uzak ve mobil iletişimi hiç olmadığı kadar fazla kullanırken, işveren işletmeler bu tarz tehditlerden en fazla etkilenmeye müsait kurumlar halini alıyor ve siber suç endüstrisi de bunun farkında. Kuruluşların geçici veya geleneksel güvenlik stratejilerinden uzaklaşmaları ve bu ‘yeni normal’ adı verilen çalışma düzeninin artık yeni olmadığını anlamaları hayati önem taşıyor.” dedi.

2020’nin ilk yarısında dünyada kötü amaçlı yazılım saldırıları 2019’un yıl ortasındaki verilere göre 4,8 milyardan 3,2 milyar’a düştü. Bu yaşanılan düşüş geçen yıl Kasım ayında başlayan düşüş eğiliminin devamı olarak görülüyor.

Hem kötü amaçlı yazılım miktarı hem de yıllık değişim yüzdesinde bölgesel olarak farklılıklar yaşanıyor ve bu da siber suçların odağında bir başka yöne kayma olduğunu bize göstermekte. Örneğin, ABD (yüzde -24), İngiltere (yüzde -27), Almanya (yüzde -60) ve Hindistan’da (yüzde -64) kötü amaçlı yazılım hacminde azalmalar yaşadı.

Ransomware olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılımlarsa 2020’nin ilk yarısında küresel olarak yüzde 20 (121.4 milyon saldırı) artış gösterdi ve siber suçlular için en çok tercih edilen araç olarak şirketlere en büyük tehdidi oluşturmaya devam ediyor. Bu saldırılar özellikle 79.9 milyon fidye amaçlı yazılım saldırısı ile (%109’luk bir artış) ABD’de görüldü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.