Filistinlilerden muhalif aktivist Nizar Benat’ın ölümüne ilişkin protesto

Yüzlerce Filistinli, muhalif aktivist Nizar Benat’ın gözaltındayken ölmesine ilişkin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ı protesto etti.

Euronews’in haberine göre Ramallah kentinde düzenlenen gösteride, Abbas’ı istifaya çağıran sloganlar atıldı. Filistin polisinin geçen haftaki protestoya nazaran göstericilere daha az müdahale ettiği gözlemlendi. Ayrıca haberde BM İnsan Hakları Temsilcisi Michelle Bachelet’in, geçen haftaki gösterilerde Filistin polisine tepki göstermesi de hatırlatıldı.

Filistin yönetimi, muhalif aktivist Nizar Benat’ın ölümüyle ilgili, içlerinde subayların da olduğu yaklaşık 15 güvenlik birimi mensubunu gözaltına almıştı. Söz konusu gözaltıların, Başbakan Muhammed Iştiyye’nin talimatıyla Benat’ın ölümünün araştırılması için kurulan komisyonun raporu ve istihbarat teşkilatı ile Askeri Savcılığın kararı doğrultusunda gerçekleştirildiği kaydedilmişti.

Benat, işgal altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentinde 24 Haziran’da sabaha karşı Filistin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan kısa süre sonra hayatını kaybetmişti.

Filistinli muhalifin ailesi Benat’a işkence yapıldığını ve suikasta kurban gittiğini savunuyor. Başbakan Muhammed Iştiyye, 44 yaşındaki Benat’ın ölümünü araştırmak üzere bir komisyon oluşturulduğunu açıklamıştı.

Filistin Adalet Bakanı Muhammed Fehd eş-Şelalde de Benat’ın fiziksel şiddete maruz kaldığını ve gözaltındayken gerçekleşen ölümünün doğal olmadığını söylemişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.