Finlandiya’dan ek Patria 6×6 zırhlı araç tedariki

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası savunma alımlarına hız veren Finlandiya, bu alımlara bir yenisini daha ekledi.

Finlandiya Savunma Kuvvetleri, Haziran 2023’te Patria ile yapılan anlaşma kapsamında ilaveten 40 adet Patria 6×6 zırhlı araç satın aldı.

Haziran 2023’te yapılan anlaşma, 91 adet Patria 6×6 zırhlı araç tedarikini kapsıyor olup 70’e kadar ek araç için satın alma opsiyonu içeriyordu.

Patria-6x6-winter_forest-1024x480_3

Çok uluslu Ortak Zırhlı Araç Sistemi (CAVS) programının bir parçası olan bu satın alma, Finlandiya, Letonya, İsveç ve Almanya’yı içeren ortak çabalarla uyumlu olarak gerçekleştirildi. 2023’te İsveç’e başlayan teslimatlar ve 2021’den bu yana Letonya’ya devam eden teslimatlar, programın işbirlikçi başarısının ve zamanında ilerlemesinin altını çiziyor.

Yapılan ek tedarik ile ilgili konuşan Patria Finlandiya Başkan Yardımcısı Jussi Järvinen, programın 2020’nin sonlarında başlamasından bu yana kaydedilen hızlı ilerlemeyi vurgulayarak, uluslar ve Patria arasındaki sorunsuz iş birliğinin altını çizdi.

Finlandiya ile Patria arasındaki ilk satın alma sözleşmesi kapsamında şu ana kadar 40 adet 6×6 zırhlı araç Finlandiya Savunma Kuvvetlerine teslim edilmiş olup teslimatlar hız kesmeden devam ediyor.

Patria_6x6_APC

Patria 6×6 Zırhlı Araç

Patria 6×6, 24 ton ağırlığa sahip bir zırhlı araç olarak biliniyor. Aracın hareketliliği, yüksek güç-ağırlık oranına sahip bir dizel motorla sağlanırken 100 km/s’nin üzerinde hıza ulaşabiliyor. Yaklaşık 600 km’lik yol menzili ile Patria 6×6, yakıt ikmali yapmadan önemli mesafeleri kat edebiliyor.

Araç balistik ve mayın koruma sistemleri ile donatılmış olup zırh koruma seviyelerinin ve teknik özelliklerinin belirli detayları, seçilen varyant ve konfigürasyona bağlı olarak değişebiliyor.

Silah ve silah sistemleri açısından Patria 6×6, müşterilerine büyük bir esneklik sunuyor. Belirli görev gereksinimlerine uyacak şekilde farklı silah seçenekleriyle donatılabilen zırhlı araç, yaygın silahlanma seçenekleri arasında uzaktan kumandalı bir silah istasyonu, bir makineli tüfek, otomatik bir top, tanksavar güdümlü füzeler ve diğer uçaksavar veya anti-personel silahlar bulunuyor.

Modüler tasarımı sayesinde Patria 6×6, çeşitli rolleri ve görevleri yerine getirmek için kolayca yapılandırılabiliyor. Diğerlerinin yanı sıra zırhlı personel taşıyıcı (APC), komuta aracı, keşif aracı veya silah platformu olarak hizmet ediyor.

Aracın iletişim sistemleri, durumsal farkındalığı ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek için çeşitli İletişim, Komuta, Kontrol, Bilgisayarlar, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (C4ISR) sistemleriyle entegre edilebiliyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.