Firmalar siber güvenlik için farkındalığa dikkat etmiyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/44TZfEaRQt8tCtpZwNt5cP” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İş dünyasında çok fazla e-posta alışverişi olduğu için hackerlar tarafından çokça oltalama (phishing) e-postası gönderiliyor. Firmalar da güvenlik önlemi almadığında ve çalışanların her e-postayı açmasıyla saldırı yaşanıyor.

Konuyla ilgili Birleşik Krallık’ta yapılan araştırmaya, 600 siber güvenlik uzmanın katıldı. Bu ankette de Birleşik Krallık’taki firmaların yüzde 27’sinin farkındalığa sahip olmadığını ortaya çıkardı. Firmaların bu tür saldırılara karşı direnç eksikliğini ve çalışanların kötü etkilenebileceğini de kabul ettiği belirtildi.

Şirketlerin alacağı sıkı güvenlik önlemlerinin, sağlanan güvenlik için bir numaralı etken olarak görülüyor. Bununla birlikte çifte saldırıya uğrayan firmalarda artış olduğu ve fidye talebini yerine getiren firmaların sayısında artış olduğu aktarılıyor.

Araştırmada yetişkinlerin yüzde 67’sinin fidye yazılımı terimini bilmediği ve önemli bir kısmının da yanlış anladığı belirtiliyor. Çalışanların yüzde 50’sinin de iş cihazlarına ailelerinin ve arkadaşlarının erişmesine izin verdiği kaydediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.