FNSS’den Filipinler’e zırhlı araç ihracatı

FNSS ile Filipinler Savunma Bakanlığı arasında imzalanan ve ağustos 2020’de resmi olarak yürürlüğe giren sözleşme kapsamında FNSS, Filipinler ordusuna stabilize insanlı silah kulesi üretimi, entegrasyonu ve lojistik destek hizmetlerini sunacak.

Zırhlı araçlar konusundaki başarısını dünyaya ispatlamış olan FNSS Savunma, Malezya ve Umman’dan sonra Filipinler ile de ihracat anlaşması yaptı.

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ile Filipinler Savunma Bakanlığı arasında imzalanan sözleşme kapsamında FNSS, Filipinler ordusuna Amfibi Zırhlı Muharebe İş Makinesi (AZMİM) araçları ve lojistik destek hizmetlerini sağlayacak.

Anlaşmanın kapsamı sadece AZMİM ile sınırlı kalmayacak. FNSS ayrıca, Filipinler Ordusu’na stabilize insanlı silah kulesi üretimi, entegrasyonu ve lojistik destek hizmetlerini sağlayacak.

FNSS Savunma’dan yapılan açıklamaya göre, ağustos 2020’de resmi olarak yürürlüğe giren sözleşme çerçevesinde, ekim 2021’de kulelerin araçlara monte edilmiş olması ve aralık 2021 itibarıyla eğitim ve lojistik destek hizmetlerinin tamamlanmış olması planlanıyor.

Filipinler ordusunun modernizasyon programı kapsamında, mevcut paletli zırhlı araçların ateş gücünü artırmak ve geliştirmek amacına yönelik olan bu program doğrultusunda, daha önce farklı ülkeler için üretilmiş ve satışı yapılmış insanlı kuleler, son teknoloji ürünü görüş (gündüz/gece) ve atış kontrol sistemleri kullanılarak üretilecek.

Üretimi FNSS tesislerinde yapılacak kuleler, daha sonra Filipinler’de yine FNSS tarafından paletli zırhlı araçlara entegre edilerek kullanıcıya teslim edilecek. Kabul testlerinin bir bölümü Türkiye’de, bir bölümü ise Filipinler’de yapılacak olan kuleler için eğitim faaliyetleri entegre lojistik destek hizmetleri kapsamında Filipinler’de gerçekleştirilecek.

Tek kişilik insanlı kuleler, maliyet etkinliği ve üstün teknik özellikleri ile dünyanın önde gelen firmaların ürünlerine karşı başarı sağlayarak Filipinler ordusunun tercihi oldu.

FNSS, Türk savunma sektöründe, dost ve müttefik kuvvetler envanterine tek kişilik stabilize kule ihraç eden “tek şirket” olma özelliğini sürdürüyor. Proje, Türkiye ve Filipinler hükümetleri arasında yapılan Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması kapsamında icra edilecek.

FNSS AZMİM aracı Filipinler ordusunun istihkam kabiliyetlerini ileriye taşıyacak

Diğer yandan FNSS ile Filipinler Savunma Bakanlığı arasında imzalanan ve kasım 2020’de resmi olarak yürürlüğe giren bir diğer ile FNSS, Filipinler ordusuna AZMİM araçları ve lojistik destek hizmetleri sağlayacak.

Bu kapsamda 2023 yılı mart ayı sonuna kadar araçların teslim edilmiş, eğitim ve lojistik destek hizmetlerinin tamamlanmış olması planlanıyor.

Filipinler ordusunun modernizasyon programı kapsamında, istihkam taburlarının operasyon kabiliyetlerini artırmak ve amfibik özellik yeteneği ile bu kabiliyetleri daha ileri aşamalara taşımaya yönelik olarak araçta kullanılan alt sistemler ve görev ekipmanları günümüz teknolojik gelişmelerini yansıtan niteliklerde olacak şekilde belirlendi. Üretimi FNSS tesislerinde yapılacak araçlar, daha sonra Filipinler’de yine FNSS tarafından kullanıcıya teslim edilecek.

Kabul testlerinin bir bölümü Türkiye’de, bir bölümü ise Filipinler’de yapılacak araçlar için eğitim faaliyetleri entegre lojistik destek hizmetleri kapsamında Filipinler’de gerçekleştirilecek.

Dünyada yüzme kabiliyetine sahip ilk ve tek istihkam dozer aracı olan AZMİM, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde kendisini başarıyla kanıtlayarak bu referans ile ilk defa yurt dışına ihraç edildi. FNSS, bu proje ile Filipinler pazarında kalıcı olmak adına önemli bir adım attı.

AZMİM projesi, Türkiye ve Filipinler hükümetleri arasında imzalanan Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması ile yine FNSS’nin İnsanlı Silah Kuleleri projesinin ardından imzalanan ikinci proje oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.