FNSS’ten Filipinler’e SABER silah kulesi teslimatı

FNSS ile Filipinler Savunma Bakanlığı arasında imzalanan ve Ağustos 2020 tarihinde resmi olarak yürürlüğe giren sözleşme kapsamında, FNSS tarafından Filipin Ordusu’na stabilize insanlı silah kulesi üretimi, entegrasyonu ve lojistik destek hizmetleri sağlanması kararlaştırılmıştı.

Sözleşme kapsamında araçlar, silah kulelerine ek olarak modern iletişim, navigasyon ve silah sistemleri ile donatıldı. Bu sayede bahse konu araçlar savaş alanındaki manevra birimleri için yakın ve anında dolaylı ateş desteği sağlayacak.

Tek kişilik insanlı kuleler, maliyet etkinliği ve üstün teknik özellikleri ile dünyanın önde gelen firmalarının ürünlerine karşı başarı sağlayarak, Filipinler Ordusunun tercihi oldu. FNSS, Türk savunma sektöründe, dost ve müttefik kuvvetler envanterine tek kişilik stabilize kule ihraç eden tek şirket olma özelliğini sürdürüyor. Proje Türkiye ve Filipinler hükümetleri arasında yapılan Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması kapsamında icra ediliyor.

FNSS SABER Silah Kulesi

SABER, lastik tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara entegre edilebilen, tek kişilik, orta kalibre ve elektrik tahrikli bir kuledir.

SABER kulesi, kule tahrik sistemi, atış kontrol, beka ve ateş gücü alanlarında en son teknolojileri barındırmaktadır. Küçük boyut ve düşük ağırlık gibi özellikleri, SABER kulesini, farklı tiplerdeki zırhlı araçlar için tercih sebebi yapmaktadır.

SABER, 25 mm otomatik topa ilave olarak bir adet 7.62 mm makineli tüfeğe sahiptir. Makineli tüfek için kulede 600 adet ateşlemeye hazır mühimmat bulunmaktadır.

Nişancı görüş ve atış kontrol sistemi, 3. nesil termal kamera, optik büyütme yeteneğine sahip gündüz görüş, lazer mesafe bulucu gibi sistemleri içermektedir ve otomatik balistik hesaplama yeteneğine sahiptir.

Elektrikli kule tahrik sistemi, hareket halinde yüksek atış hassasiyetini sağlayan, iki eksenli stabilizasyona sahiptir.

SABER Kulesi farklı konfigürasyonlarıyla, Malezya, Umman ve Filipinler orduları tarafından kullanılmaktadır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.